Bizonyítékok hiányában nem bűnös
A hazai és a nemzetközi sajtó érdeklődése mellett folyó eljárásban született – egyelőre nem jogerős – verdiktet Képíró szimpatizánsai tapssal fogadták, Efrajim Zuroff, a Wiesenthal Központ igazgatója viszont értetlenségének adott hangot. Szerinte ez volt az egyik legegyértelműbb eset, amivel valaha foglalkozott; az eljárást a háborús bűnök kivizsgálásáért felelős szerb ügyésszel együtt 2008-ban ő kezdeményezte.
A tanácsvezető bíró az ítéletet azzal indokolta, hogy Képíró szerepe az 1942. január 21-e és 23-a között Újvidéken tartott razziák során elkövetett törvénytelen kivégzésekben nem bizonyítható. Nem egyértelmű ugyanis, hogy a gyilkosságokat valóban a volt csendőr alárendeltjei követték volna el, akiknek a többségét az egykori százados valószínűleg nem ismerte alaposan. Emiatt is igen nehéz bizonyítani, hogy Képíró valóban szóba jöhet-e felbujtóként. De még az sem bizonyos, hogy a vérengzést egyáltalán a csendőrök hajtották végre – érvelt a bíró –, mert akkor határvadászok is razziáztak, akik ugyancsak kakastollat viseltek. Ugyanakkor a vádlott javára írta, hogy megakadályozta egy szálloda tulajdonosának kivégzését.
Az akkori helyzet egyébként elég zavaros lehetett, mert az egykori parancsokban szabadabb fegyverhasználatot engedélyeztek – emiatt Képíró tiltakozott is –, illetve tisztogatásról és megtorlásról beszéltek. Ráadásul a vádlottnak az első két nap után már elfogási listákat adtak, amelyeken szerb nemzetiségű vagy zsidó vallású személyek szerepeltek. Őket válogatás nélkül igazolóbizottság elé kellett vinni, de többségüket később a Duna-partra hurcolták, ahol mindenkit kivégeztek. A bíróság szerint erről a vádlott nem is tudhatott.
Képíró az ítélet kihirdetése után szabadon távozhatott, de az ügy a Fővárosi Bíróságon ezzel még nem zárult le: a vádlott egészségi állapotára tekintettel az ítélet kihirdetésére – rendhagyó módon – két napot biztosítottak. Így a verdikt részletes indokolását ma ismertetik, és utána nyilatkoztatják az érintetteket, vagyis a vádlottat és az ügyészt arról, hogy belenyugszanak-e a döntésbe. Képírót tegnap egyébként már a mentők vitték a bíróság épületébe –egy hete kórházban van –, és a tárgyalóterembe is infúzióra kötve érkezett.
Zétényi Zsolt, Képíró védője a tárgyalás után azt mondta, a vádlott megromlott egészségi állapota miatt várhatóan nem kívánnak majd jogorvoslattal élni.