A kérelmet elutasították, de feljelentésnek vették
A Legfőbb Ügyészség tegnapi közleményében kiemelte: a kérelmet ugyanakkor a tartalma alapján feljelentésnek értékelték, és erre tekintettel ismeretlen tettes ellen – mivel a jogsegélykérelem személyre vonatkozó gyanút megalapozó adatot nem tartalmazott – nyomozást rendeltek el.
Emlékeztetőül: a LegfőbbÜgyészség július 6-án azt közölte, hogy a horvát ügyészség jogsegélykérelemmel fordult a magyar ügyészséghez a horvát félnél folyó, az INA olajtársasággal kapcsolatban lévő ügyben. Horvát lapok az Ivo Sanader volt miniszterelnök ellen folyó ügyészségi vizsgálat kapcsán az elmúlt hetekben azt állították: Hernádi Zsolt Mol-vezető ellen is nyomoznak vesztegetés gyanújával, mert állítólag tízmillió eurót fizetett Sanadernek, hogy megszerezze a Mol az INA irányítási jogát.
Az INA-ügyre Orbán Viktor magyarminiszterelnök úgy reagált, hogy – idézzük – „a magyar állam határozott tulajdonosi álláspontja az, hogy a Mol és az INA közötti szerződés semmilyen módosításához nem járul hozzá”. Hozzátette „a vádakat ismerjük, nem tekintjük kormányközi kérdésnek, a vádak tisztázása a bűnüldöző szervek feladata”.
Az Orbán Viktor által mondottak nyilvánvalóan különös jelentőséget kapnak majd. Davor Stern, az INA felügyelőbizottsági elnöke ugyanis az Origónak azt mondta, hogy az INA-nak nem kell a Mol-csoport részévé válnia, mert a piaci konszolidációnak „nem ez a legjobb módja egy friss nemzetállamban”, amilyen Horvátország.
Davor Stern az interjúban kijelentette: a részvényesi megállapodás csak egy nagyon tág megállapodás, azzal általánosságban nincs gond, csak az azokból következő alacsonyabb szintű dokumentumokkal, s szakértőkre hivatkozva állította, hogy „ez a struktúra nincs összhangban a horvát társasági törvénnyel”.