Kétharmad helyett háromnegyed?

Tárgyalási alapként sem fogadható el az LMP számára a Fidesz választási rendszerre vonatkozó legújabb javaslata, mert tovább erősítené az ország politikai megosztottságát, és csupán a Fidesz és az MSZP „bebetonozását” szolgálná – ezt Karácsony Gergely, az LMP frakcióvezető-helyettese írta pártja közleményében.

A választási rendszerek szakértőjeként is ismert politikus úgy véli, a Fidesz elnökségének mostani javaslata vissza lépést jelent a tavaly májusban benyújtott csomaghoz képest. A javaslat nemcsak megtartaná az ajánlócédulák rendszerét, de növelné is az egyéni jelöltek indulásához szükséges ajánlások számát. Úgy vélte: nincs az országban olyan szakértő, és a Fidesz–KDNP-n kívül nincs egyetlen párt sem, amely ne az ajánlási rendszer eltörlését szorgalmazná, mert az súlyosan sérti az állampolgárok adatvédelmi jogait, és „a nagy pártok játékává silányítja a demokratikus versenyt”.

A Fidesz eltörölné a nem győztes egyéni jelöltekre leadott szavazatok kompenzációját. Ezzel a rendszer a jelenleginél is pontatlanabbul fejezné ki a parlamentben a szavazók akaratát. Kompenzáció nélkül a Fidesz 2010-ben a szavazók 53 százalékának a támogatásával nemcsak a mandátumok bő kétharmadát, akár a háromnegyedét is megszerezhette volna.

Molnár Zsolt, az MSZP témafelelős politikusa a Népszabadságnak elsőként azt emelte ki, hogy a Fidesz ezúttal sem széles körű konszenzus alapján hozta meg állásfoglalását, hanem ultimátumként bejelentette terveit. „Sajnos félelmünk beigazolódni látszik. További aránytalanság mutatkozik, a kompenzációs lista megszüntetésével a többségi rendszer irányába mozdulunk el, ami mindenképpen káros. Az egyéni körzetek önkéntes megrajzolása szintén veszélyt jelent. Az egyfordulós rendszer és az ajánlási szisztéma önmagában még nem problémás, de nem ismerjük a részletszabályokat, a Fidesz gyakorlata pedig nem kecsegtet semmi jóval” – fogalmazott Molnár, majd hozzátette: mind az illetékes albizottságban, mind a szakemberek közötti egyeztetések során készek a további tárgyalásra. „Bár tapasztalatunk szerint, amit a Fidesz bejelent, azon nem szoktak módosítani” – tette hozzá.

„Elképesztő és indokolatlan a választási rendszer ilyen tartalmú átalakítása. Amikor 53 százalékos támogatottsággal is »mindenható kétharmados többséget lehet szerezni«, a további aránytalanítás mindennek nevezhető, de jobbító megoldásnak semmiképpen sem” – szögezte le lapunk kérdésére válaszolva Dúró Dóra, a Jobbik képviselője, aki a kompenzáció eltörlését elfogadhatatlannak és érthetetlennek tartja. Mint fogalmazott: így csak azok a szavazatok fognak érvényesülni, amelyeket a győztesekre adnak le. „Az egyéni képviselet sem azt jelenti már, mint régen. Egyfajta romantikus elvárás, hogy mindenki tudja, ki az ő egyéni képviselője. Holott ma már inkább az a főszabály, hogy milyen pártszínekben indul valaki. Lentiben például egy olyan politikus nyert most Fidesz-színekben, aki nyolc éve kisgazdaként alig három százalékot ért el” – fogalmazott Dúró Dóra, aki a Fidesz–KDNP albizottsági egyezteté seit szemfényvesztésnek nevezte.

„Mi a német rendszer bevezetését szorgalmazzuk, amely az egyéni képviselet megtartásával biztosítja az arányosságot. Ezt képviseljük az albizottságban is, de az már az új alaptörvény kidolgozásánál is látszott, hogy ezek a bizottsági munkák nem többek egyszerű szemfényvesztésnél. Sokkal mérvadóbb, hogy mit gondol Orbán Viktor és a Fidesz elnöksége” – tette hozzá a Jobbik képviselője.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.