Embertelen kontra elodázhatatlan
Úgy tudjuk, először Pécsen közlik a riporterekkel, műsorvezetőkkel, hogy kire tartanak igényt, és kire nem. Ezt követően –szerdáig – a többi stúdiót is meglátogatják a leépítés vezető hírvivői. Jelenleg öt városban – Győrben, Pécsett, Szegeden, Debrecenben, Miskolcon – működik önálló rádióstúdió, a szolnokit és a nyíregyházit már korábban megszüntették.
A regionális munkaügyi központokban már korábban bejelentették, hogy hol, hány embert akarnak leépíteni. Ezzel kapcsolatban azonban nem egyértelmű, hogy azokat is beleszámolták-e, akik szerződéssel dolgoznak a rádiónál. Az utóbbi hetekben ugyanis több rádiós szerződését nem hosszabbították meg.
Késik a vidéki hírcentrumok megalakulása is. Az eredeti tervek szerint a vidéki nagyvárosokban az MTI, a rádió, a televízió munkatársaiból hoznának létre egy közszolgálati hírcentrumot. E hírcentrumok tevékenysége előnyt élvezne a benne dolgozók minden más munkájával szemben.
Kiderült azonban, hogy a most dolgozó kevés emberrel nehéz lesz megoldani ezt a feladatot. Ha egy rádiós ugyanis elsősorban a hírcentrumnak dolgozik, akkor saját stúdiója már csak mérsékelten tud számítani rá. Az elbocsátások, a csoportos leépítés után még rosszabb lesz a helyzet.
Ezeknek a stúdióknak a munkatársai rendszeresen és sokat dolgoztak az anyarádió hír- és magazinműsorainak is. Nem tudni, ezek után marad-e idejük riportokat, tudósításokat készíteni a központi krónikáknak és a magazinoknak. Igaz persze, hogy e műsorok egy része valószínűsíthetően megszűnik, hiszen tapasztalt, elismert szerkesztőit már kirúgták, a rádiónál maradók pedig bizonyára más szemléletű műsorokat favorizálnak majd.
Az is kérdés, milyen szempontokat érvényesítenek vidéken a leépítések kapcsán. Az MSZP napokban kiadott közleménye szerint ami eddig történt a közmédiában, az „szakmailag megalapozatlan, emberileg megalázó, politikai alapú tisztogatás”.
A Facebookon kampány indult azért, hogy minél kevesebben hallgassák, nézzék a közszolgálati adókat. A sajtószabadság védelme érdekében pedig szerdára szolidaritási demonstrációt hirdettek meg a Magyar Rádió elé.
Elodázhatatlan a közmédiumok megújítása, amit a MTVA vezetése az érdekképviseletekkel közösen szeretne megvalósítani – áll Cserháti Ágnes, az MTVA szóvivőjének szombaton kiadott közleményében. Nagy Navarro Balázsnak, a Közmédiumok Szakszervezeti Tanácsa elnökének a közmédiumokban folyó leépítést embertelennek minősítő nyilatkozatára reagálva Cserháti közölte: a csoportos létszámleépítés körülményeiről megállapodást írtak alá az MTVA ideiglenes üzemi tanácsával.
Az érdek-képviseleti vezetők tervezett elbocsátásáról szólva pedig úgy fogalmazott: szakszervezeti vezetői és üzemi tanácsi tagságuk okán védettséget élvező személyek közül arányaiban kevesebbet bocsátottak el, mint az ilyen védettséggel nem rendelkezők közül.