Elmérgesedett a balatoni strandcsata
Bár a 2500 lakosú tóparti városban több strand is működik, a badacsonyörsi részen egy sincs. Mindez évtizedeken át nem okozott problémát, mert az itt élők is lejuthattak a vízpartra: amíg működött a helyi kemping, előbb térítésmentesen, majd jelképes belépődíjért. Ez a lehetőség azonban a kemping privatizációjával bizonytalanná vált, mivel a létesítményt 2004-ben megvásárló SCD-csoport jelezte: fejlesztési tervei miatt meg fogja szüntetni a fürdési lehetőséget. A társaság egyik projektcége, a Villa Park Kft. egy csaknem négyszáz vendég befogadására alkalmas, villaépületekből álló üdülőfalut kíván építeni a területen.
A kemping 2008-as bezárása sokkolta az itt élőket, mivel a legközelebbi strandok több kilométerre találhatók, s a privatizáció során nem kötelezték az új tulajdonost arra, hogy biztosítsa a helyiek fürdési lehetőségét. Az önkormányzat tárgyalásokat kezdett az SCD-vel, és megállapodtak, a cég a kemping keleti csücskéből térítésmentesen a város tulajdonába ad egy 3000 négyzetméteres vízparti területet, amelyen az önkormányzat kialakít egy strandot a helyiek számára. Az új fürdőhely elkészültéig az SCD nyaranta újra megnyitotta a bezárt kemping régi strandját a badacsonyörsiek előtt. Az új strand tervezésekor kiderült, Badacsonytomajnak nincs rá pénze.
– Ekkor mi vállaltuk, hogy nemcsak ingyen adunk át a városnak egy 200 millió forintot érő vízparti ingatlant, hanem saját költségünkön csatornázunk, mosdót, zuhanyzót és öltözőt is építünk, valamint a területen található két nádnyiladékot alkalmassá tesszük a fürdésre, illetve a vízhez jutásra – mondja Elkán Péter, az SCD Group kommunikációs igazgatója. – A közel húszmillió forintos beruházással már tavaly elkészültünk, ám azt senki nem volt hajlandó átvenni tőlünk.
– Az SCD által végrehajtott fejlesztés semmit sem ér, a terület a jelenlegi formájában alkalmatlan a fürdésre – állítja Simonné Visi Erzsébet, az érdekvédelmi egyesület elnöke. – A vízbe nem lehet bemenni a veszélyes nádtorzsák miatt, az iszapot nem kotorták ki, a medret nem töltötték fel, a kapu túlságosan szűk, ráadásul a vizesblokk nincs rákötve se a vízhálózatra, se a csatornára. Ez egy félkész létesítmény, amit nem vehetünk át.
Elkán Péter megdöbbentőnek tartja az egyesület álláspontját, szerinte az SCD teljesítette a szerződésben vállalt kötelezettségeit.
– A nádat nem vághattuk ki, mivela nemzeti park besorolása szerint védett. A vizesblokk kész, az üzemeltetőnek csupán szerződnie kellene a helyi vízművel. A meder kotrásáról és feltöltéséről a szerződésben szó sem volt, a kaput pedig szívesen megnagyobbítjuk – sorolja Elkán.
A Villa Park Kft. az idén már nem nyitotta ki a régi kempinget a badacsonyörsiek számára, az új fürdőhelyet pedig – egyhetes várakozás után –szintén lezárták, miután az egyesület nem vette át használatba az ingatlant. Elkán Péter elmondta: az ÁNTSZ-től azt a tájékoztatást kapták, hogy a fürdőhely – üzemeltető hiányában – csak a terület tulajdonosának saját felelősségére nyitható meg. „Márpedig ezt a felelősséget a társaságunk nem vállalhatta” – tette hozzá.
– Nem értjük, hogy az idén miért nem engedik be a badacsonyörsieket a régi kempingbe, hiszen a Villa Park Kft.-nek még nincs jogerős építési engedélye a területre, azaz a tervezett üdülőfalu építése ebben a szezonban még biztosan nem kezdődik el – mondja Krisztin N. László, Badacsonytomaj polgármestere.
– Az az érzésünk, hogy az önkormányzatnak és az egyesületnek nincs elegendő forrása az új terület üzemeltetésére, és ezért ragaszkodnak a régihez – mondja Elkán Péter. – Ha az egyesületnek és a városnak nem felel meg a jelenlegi állapotában az új fürdőhely, akkor saját költségükön varázsolják olyanná, amilyenné szeretnék. Simonné Visi Erzsébet szerint azonban az érdekvédelmi egyesületnek szerzett jogai vannak a régi kemping területén, ezért a lezárás feloldását kérve birtokvédelmi eljárást kezdeményeztek a Villa Park Kft. ellen. A napokbanmegszületett az ábrahámhegyi jegyző határozata, amely engedélyezte a kempingkapu újranyitását. Az önkormányzat emberei azonnal le is vágták a lakatot a bejáratról.
Elkán Péter szerint a birtokvédelmi határozat jogszerűtlen, emiatt az SCD a tapolcai bírósághoz fordult. Ezzel összefüggésben Elkán a lakatlevágást törvénytelennek nevezte, emiatt rendőrségi feljelentést tettek, egyúttal visszazárták a kaput. Amit egyébként másnap ismeretlenek újra levertek.