„Lefejeznék” a közmédiában a szakszervezeteket is?

A Duna Televízióval folytatódott pénteken a közszolgálati média szerdán megkezdődött, összesen több mint félezer embert érintő leépítése. Értesülésünk szerint reggel óta egyesével hívták be főnökeik a dunásokat, százhúsz embert küldenek el így.

Gyakorlatilag lefejezték a tévécsatornát: az Index értesülése szerint a hat igazgatóból négyet elbocsátottak: Bódis Gábor tájékoztatási, Pörös Géza művészeti, Juhász István gyártási, valamint Kővári Péter közművelődési vezetőt, a Mindentudás Egyeteme műsor főszerkesztőjét.

A Kikötő című, nívódíjjal elismert kulturális magazin szinte komplett stábját elbocsátották – úgy tudjuk, a főszerkesztő Ámon Bettivel, a művészeti műsorok szerkesztőségének vezetőjével az élen. Az elbocsátottak között van a hírek szerint többek között Horváth Mónika, a Kívánságkosár felelős szerkesztője, valamint az időjárás-jelentő Károlyi Gabriella (az elbocsátottak teljes névsorát titokban tartják, a nevek egyesével szivárogtak ki).

Közben a többi közmédiumnál is folytatódik a leépítés; az MTV-nél –ahol még csütörtökön felmondtak a Somos Ákos–Somos Zoltán testvérpárnak is a Telesportból – péntekre javarészt operatőröket rendeltek be. A Magyar Távirati Irodában is pénteken kezdődött a leépítés, a hírügynökségtől 28 embert bocsátanak el.

Az elbocsátási hullám már a közmédiában dolgozók szakszervezeteit is elérte. A Népszabadság ugyanis megtudta, hogy a munkáltató alap a törvényi védettséget élvező képviselőik „kiadatását” kérte az érdekképviseletektől, hogy elbocsáthassa őket is. A csaknem hatszáz fős leépítést vezénylő alap három rádiós-szakszervezettől kérte, hogy oldják fel a vezetőik, illetve az üzemi tanácsban őket képviselt tagok mentességét: a Független Rádiós Szakszervezettől (FRÁSZ), a Rádiós Műszakiak Szakszervezetétől és a Magyar Rádiós Szakszervezettől. Varga Júlia, a FRÁSZ elnöke is kapott ilyen levelet, és választmányuk három tagját is el kívánják bocsátani. Varga Júlia – lapunk értesülését megerősítve – elmondta, a törvényi szabályokkal ellentétben erről nem értesítették a felettes szakszervezeti testületeket, így ez egyelőre csak egy próbálkozás – ahogy fogalmazott: erődemonstráció a szakszervezetek megfélemlítésére. A felmondást a munkáltató nem indokolta – mondta a szakszervezeti vezető.

„Ha a közmédia leépítése nem volt politikai tisztogatás, akkor ezt vajon hogyan kellene nevezni?”

– Valóban mentességet élveznek a leépítések alól a szakszervezeti vezetők – nyilatkozta lapunknak Szabó László, a munkáltató alap szóvivője, hozzátéve, hogy a munkáltató kérheti a szakszervezetek engedélyét, hogy elbocsáthassa őket.

A Magyar Rádió Dolgozóinak Szakszervezetének is levelet hozott a posta: három olyan rádióst akar elbocsátani a közmédia munkáltatója, akik a szakszervezetet képviselték korábban az üzemi tanácsban. Az üt-tagokat mandátumuk lejárta után még egy évig védi a törvény a kirúgástól –ezért kérte a munkáltató a védettségük „feloldását”. Információnk szerint a Napközben című műsor felelős szerkesztőjének, illetve szerkesztő-riporterének (Boros Péternek és Pálfi Balázsnak), valamint Király István Dánielnek, a Szombat reggel és a 180 perc szerkesztőjének, az Európai idő műsorvezetőjének akarnak így felmondani (ők eleve szerepeltek az elbocsátandó rádiósok listáján).

Az elbocsátott közmédiásokkal egyre nagyobb számban vállalnak szolidaritást szakmai szervezetek, civilek. A Magyar Újságírók Országos Szövetsége a szakma egészét érintő megrázkódtatást jelentő lépésnek nevezte a leépítést, ami „ezer embernek okoz súlyos egzisztenciális válságot”; a MÚOSZ az elbocsátott kollégáknak munkaügyi-jogi segítséget is felajánlott, ahogy a közmédiás szakszervezetek is. A közmédiában dolgozók érdekeit képviselő szakszervezetek tömörülése (Közszolgálati Szakszervezetek Tanácsa) tüntetést is tervez a jövő hétre; az internetes közösségi hálózatokon pedig pár nap alatt több ezren csatlakoztak a közmédia bojkottálására felszólító, az elbocsátottakkal szolidarizáló csoportokhoz.

Egyensúlyoz az m1 Híradó

Kiegyensúlyozott volt júniusban az m1 Híradója – állítja a médiahatóság adataira hivatkozva az MTI. Május 30. és július 3. között a kormány és kormánypártok kétharmad (63 százalék), az ellenzék képviselői pedig egyharmad arányban szerepeltek a Híradóban.

A hírműsorban 10 százalékban kormányzati, 50 százalékban a Fidesz, 3 százalékban a KDNP, 22 százalékban az MSZP, 8 százalékban az LMP és 7 százalékban a Jobbik megszólalói szerepeltek. Mindezt mintegy válaszul közölték arra, hogy a Republikon Intézet – lapunkban is ismertetett felmérése – szerint június vizsgált heteiben kifejezetten kiegyensúlyozatlan volt a Híradó. Az MTI válasza szerint viszont egy vagy két hét felmérése nem ad kellően átfogó tájékoztatást a kiegyensúlyozottságról.

Pénteken a Duna TV-ben és az MTI-ben folytatódott a drasztikus leépítés
Pénteken a Duna TV-ben és az MTI-ben folytatódott a drasztikus leépítés
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.