Létminimum körüli jövedelemért szolgálnak

Megelégelte a Belügyi és Rendvédelmi Dolgozók Szakszervezete (BRDSZ) a rendvédelemben dolgozók hónapok óta tartó „kormányzati szintű lejáratását, a politikai hangulatkeltést”, amivel a szerzett jogaikért küzdő rendőröket, tűzoltókat, vám- és pénzügyőröket, büntetés-végrehajtási dolgozókat próbálták – nem is sikertelenül – lejáratni.

Feltettek egy kérdőívet az internetre, amelyet 1589-en ki is töltöttek, így évek, ha nem évtizedek óta a legpontosabb képet kapták a rendvédelemben dolgozó hivatásosok, köz- és kormánytisztviselők szociális és anyagi helyzetéről. (A szakszervezet jelentése teljes terjedelemben megtalálható a www.nol. hu oldalon).

A kérdésekre adott válaszokból az derül ki, hogy a válaszadók többségének a családja havi nettó 150-250 ezer forintból él. Százezer forint alatti nettó családi jövedelemből mindössze a megkérdezettek mintegy négy százaléka gazdálkodik, miközben a 350 ezer forint feletti jövedelműek aránya is csak egy kicsivel haladja meg a hét százalékot. A rendvédelmi dolgozók harmada (32,79 százalékuk) gyermektelen, a családosok 28,57 százaléka két gyermeket nevel. Nagycsaládosnak, aki négy- vagy többgyermekes, csupán 38-an vallották magukat az 1589 válaszadóból.

Tíz megkérdezettből kilencnek van banki hitele, minden második kölcsönnel küszködő svájci frankban adósodott el. Négy válaszolóból egy forinthiteles, a jenben és dollárban eladósodottak aránya a megkérdezettek körében alig haladta meg az öt százalékot. Csaknem minden harmadik adós lakásvásárlásra vett fel svájcifrank-alapú hitelt, azonban a rendvédelmi dolgozók autóinak ötöde is hitelből van. Igen magas, együttesen 30 százalék feletti a személyi kölcsönt, szabad felhasználású vagy általános banki hitelt törlesztő rendvédelmisek aránya. A felmérés szerint a válaszolók fele havi 20 és 60 ezer forint közti összegű törlesztőrészletet fizetett a hitel felvételekor, ma viszont 80 százalékuk már a havi jövedelmének 30–50 százalékát költi hiteltörlesztésre. Mivel a többség havi 40–80 ezer forint között költ rezsire (azaz sok család a nettó jövedelmének negyedét, harmadát), a szakszervezet számításai szerint a hitelt is törlesztő családok jó része gyakorlatilag a létminimum alatt él.

Ráadásul az eladósodott rendvédelmi dolgozók csaknem tizedének van már bedőlt hitele. A megkérdezetteknek csupán 57 százaléka válaszolta azt, hogy meg tudja fizetni a havi törlesztőrészleteket, s alig harmaduknak három hónapnál is hoszszabb elmaradása van. Eddig a megkérdezett rendészeti dolgozók öt százalékának árverezték el a házát vagy kezdődött meg az árverezéshez vezető utolsó procedúra.

Megtakarítással ugyanakkormindösszesen a megkérdezettek 12,72 százaléka rendelkezik.

A BRDSZ értékelése szerint felmérésük adataiból egyértelműen kiolvasható, hogy az e területen dolgozók családjának a többsége állandó létbizonytalanságban él. Ilyen körülmények között kell fegyelmezett és szakszerű munkát végezniük, ami rendkívüli önfegyelmet követel. Bárdos Judit szakszervezeti vezető külön is emlékeztetett rá, hogy ez esetben olyan emberekről van szó, aki kötelességük teljesítése közben odamennek, ahonnan mindenki más megpróbál elmenekülni; tűzoltókról, akik embereket és értékeket mentenek égő házakból, ronccsá tört autókból, rendőrökről, pénzügyőrökről, vámőrökről, akik olykor (és egyre gyakrabban) fegyveres bűnözőkkel kerülnek összetűzésbe.

A szakszervezet értékelése szerint – melyet megküldtek a miniszterelnöknek, a belügyminiszternek és másoknak is – a napi megélhetési gondok és az életpálya bizonytalansága mellett a szolgálati nyugdíj intézményének megszüntetése és a „fiatal” szolgálati nyugdíjasok visszakényszerítése a munka világába hatalmas teher a szektorban, és megfelelő érdekegyeztetés hiányában kiszámíthatatlanná teszi az érintettek reakcióit –figyelmeztet a szakszervezet a felmérésről készült jelentés tapasztalatait összegezve.

Bárdos Judit: A többség állandó bizonytalanságban él
Bárdos Judit: A többség állandó bizonytalanságban él
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.