Nemleges válasz a kormány ajánlatára
Hétfőn – még a parlamenti döntés előtt – több órán keresztül tárgyalt a belügyminiszter az érdek-képviseleti vezetőkkel. Kiszivárgott hírek szerint Pintér Sándor belügyminiszter a kormány indítékait és céljait és a majdani törvényi szabályozás sarokpontjait ismertette az érdekképviseletekkel, akik alkotmányos jogaikra, az európai uniós gyakorlatra és szokásokra hivatkoztak, valamint azt mondták: a kormány terve számukra tudomásul vehetetlen és elfogadhatatlan. Egy szakszervezeti vezető gittrágásnak minősítette a tárgyalást, mivel az ott elhangzottaknak már semmiféle befolyásuk nem lehetett a parlamenti döntésre, arra pedig a kormányzati előterjesztések egyike sem tartalmazott semmiféle garanciát, hogy az érdekképviseletek által már elfogadhatónak tartott kompromisszumok a végén bekerülnek majd a törvénybe.
Közben – a hónapok óta tartó tárgyalássorozat kezdete óta először –megosztottnak tűnik a rendvédelmi érdek-képviseleti oldal. Kónya Péter és Árok Kornél, a sztrájkbizottság két volt vezetője hétfőn sajtótájékoztatón hirdetett bohócforradalmat június 16-ra Budapestre, az Alkotmány utcába. Orbán Viktor elhíresült kijelentésére utalva, miszerint a rendvédelmi érdekképviseletekkel a Kossuth téren (az érdekképviseletek által) javasolt szociális konzultációra a bohócügyi államtitkárát küldi majd el, Kónya és Árok felhívásában azt kérte, aki csak teheti, magát bohócnak maszkírozva menjen majd el az Alkotmány utcába, és az ott felállítandó szavazófülkékben leadott szavazatával visszamenőlegesen vonja meg bizalmát a kormánytól.
A bohócforradalom hírét némi megütközéssel fogadták az eközben Pintérrel tárgyaló érdekképviseletek. Több szakszervezeti vezető álláspontja szerint a megmozdulás rontja az érdekképviseletek tárgyalási pozícióját, komolytalanná teszi a rendvédelmi dolgozók eddig törvényben garantált szerzett jogainak védelmében tett és majdan teendő lépéseit. Több szakszervezeti vezető elhatárolódott a bohócforradalom gondolatától.
Közben a Századvég közzétette a május 23–27. között ezer, találomra kiválasztott ember megkérdezésével végzett közvélemény-kutatásának eredményét. E szerint a megkérdezettek 69 százaléka igazságtalannak és megváltoztatandónak tartotta a rendvédelmi dolgozókra ma érvényes nyugdíjszabályokat.