Gyurcsányék nekimentek Puchnak
A dokumentumot, amelyet a Gyurcsány Ferenc-féle Demokratikus Koalíció Platform tagjai, illetve támogatói közül írtak alá néhányan, korábban megküldték azMSZP felső vezetőinek. Az iratot Gyurcsány mellett többek között Ficsor Ádám, Molnár Csaba, Vadai Ágnes, Varju László, Vitányi Iván, Arató Gergely, Kósáné KovácsMagda, Kökény Mihály, Szabó Zoltán és Gréczy Zsolt jegyzik. A levélben arról írnak, hogy a politikai jobboldal „dühös a világra”, felelősöket pedig többek között a liberálisokban, a szocialistákban, a cigányokban, zsidókban, rokkantnyugdíjasokban talált.
Szerintük egyre többen fordulnak el az „erőszakos, kapkodó, dilettáns és szociálisan érzéketlen új hatalomtól”, az MSZP támogatottsága ennek ellenére nem nő, a vezetők és a párttagok között pedig szerintük vita van a helyzet és a tennivalók megítélésében. Abban például, hogy a 2006 után követett politika sikeres és eredményes volt-e vagy sem. Az igazi vita viszont abban áll, hogymilyen tágra kell nyitni a párt kapuit. A levélírók szerint nem balra kell fordulni, hanem szélesebb, balközép, demokratikus összefogásra van szükség. Úgy vélik, nem lesz elég szövetségre lépni majd hasonló alakulatokkal, inkább integrálni kell. A tartalmi vitáról szólva hozzáteszik: nem veszélyezteti a balközép pozíciót, ha Bauer Tamás vagy Debreczeni József fémjelezte irányzatok is támogatják.
Ehhez azonban az MSZP megújulására van szükség. „Mai vezetőink többségének az a gondja, hogy a nyitással sok új ember érkezhetne a pártba, akik veszélyeztethetnék a kialakult belső személyi, hatalmi viszonyokat. Új jelentkezők jönnek, és növekszik a verseny a képviselői helyekért, a bizottsági tagságért. Szerintünk a bezárkózás politikájamögött jelentős részben nem elvi szempontok, hanem az emberileg nagyon is érthető egzisztenciális félelem húzódik meg. Mi ezt legitimnek tartjuk, de nem gondoljuk, hogy pár tucat ember állása fontosabb, mint a demokratikus ellenzék sikere. Mellékszála a vitának, hogy pártbeli riválisaink vezérelvű párt támogatásával vádolnak bennünket. Ez badarság. Mi nem vezérelvű pártot akarunk, hanem demokratikusan működő pártot” – olvasható a levélben, később pedig hozzáteszik: a Fideszhez való viszonyban is rendezni kell a sorokat. „Orbán rendszerének elvi ellenzékévé kell válni”, amelyben koalícióról, kiegyezésről szó sem lehet. „Vannak az MSZP-ben, akik ezt máshogy gondolják.
Elfogadják, hogy helyben vagy országosan valamilyen cél érdekében háttéregyezségeket lehet kötni a Fidesszel. Mi a Demokratikus Koalícióban elutasítunk mindenféle paktumpolitizálást. Bevallhatjuk, minket zavar, hogy a Fidesz és az MSZP informális pártpénztárnokai együttműködnek” – írják egyértelműen Puch László pártigazgatóra is utalva. Nem ez az első eset, hogy Gyurcsány és támogatói „nekimennek” Puchnak, számos alkalommal világossá tették már neki, a vélt pártfinanszírozási módszerekkel kapcsolatos álláspontjukat is. Legutóbb Puch is felvette a kesztyűt és több interjúban is közölte: Gyurcsánynak kívül tágasabb.
Megkerestük az MSZP felső vezetőit is, de a pártközpont nem kívánt rea gálni a levélre. Forrásunk aztmondta: az elnökség álláspontja, hogy a vitákat nem a nyilvánosság előtt kell lefolytatni, a pártszavazás és a felvetett kérdések kibeszélése pedig már megkezdődött.
A DKP kezdeményezte pártszavazásról a szocialisták szombati választmányi ülésén kerülhet sor. A levélben hangsúlyozzák: a folyamat kulcskérdése a tagsági számok biztos ismerete, ezért hiteles tagnyilvántartást szorgalmaztak. Lapunk tegnap írt arról, hogy ezt a folyamatot már elindították.