Eljárás az orvosi kamara ellen

Törvényességi felügyeleti eljárást kezdett a Magyar Orvosi Kamara ellen a nemzeti erőforrás miniszter, mert a köztestület belépési díjat kér a visszalépő tagoktól – erősítette meg lapunk információját a tárca egészségügyért felelős államtitkársága.

Az orvosi kamara a kötelező tagság visszaállítása címén ugyanis 3000 forint regisztrációs díjat szed tagjaitól. Ennyire olcsón csak azok úszhatják meg, akik május 31-ig belépnek a köztestületbe, egyébként 6000 forint a tagfelvétel. Az eljárást több orvos is nehezményezte: nem értik, miért kell a tagdíjon felül még külön belépési díjat is fizetniük. Az orvosok értetlenségén túl van egyéb probléma is a regisztrációs díjjal. A szakmai kamarák tagfelvételi eljárása közigazgatási, hatósági procedúra, csak akkor szedhető bármilyen címen pénz, ha azt külön jogszabály írja elő. Ilyen pedig egyelőre nincs. A kamarai vagy egyéb törvény sem ad felhatalmazást az egészségügyért felelős miniszter számára a díj megállapítására, így ezért nem is lehet pénzt szedni a kamarába visszalépő orvosoktól. Azaz, aki már befizette, annak visszajár az összeg.

A felügyeleti eljárásról Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke, mint mondta: csak a Népszabadságtól hallott, ő még nem találkozott a miniszter úr hivatalos levelével. Hozzátette: a regisztrációs díjról a kamara márciusban módosított tagdíj szabályzata rendelkezik. A testület pedig ennek alapján jár el – zárta rövidre a beszélgetést.

Április végén a Magyar Gyógyszerész Kamara budapesti szervezeténél pattant ki hasonló ügy. A budapesti területi szervezethez tartozó gyógyszerészektől kértek 9000 forintos egyszeri belépési díjat. Lapunknak Horváth Tamás elnök azt mondta: kérték a budapesti szervezet vezetőit, hogy rendezzék a visszás helyzetet, oldják meg a problémát.

Miniszteri beszámoló

Szinte szóba sem került az orvosok tömeges felmondása szerdán a parlament egészségügyi bizottságának ülésén, melyen Réthelyi Miklós, a területért felelős miniszter egyéves kormányzati munkájáról számolt be. Míg a kormánypártok képviselői elégedetten hallgatták a nemzeti erőforrás minisztert, aki itt sem titkolta: egyelőre nem az egészségügy szerepel a kormányzati akciótervek élén. Az ellenzék kérdéseire azonban érdemben nem válaszolt. Így például visszhangtalan maradt Szilágyi László, az LMP képviselőjének kérdése: mikor lehet új betegjogi intézményrendszer a kormány által szétvert Egészségbiztosítási Felügyelet helyett? Mivel próbálják itthon tartani a tömeges fölmondással fenyegetőző orvosokat? Réthelyi Miklós ugyan az utóbbira megjegyezte: elfogadhatatlanul kevés pénzért dolgoznak az orvosok, de türelmet kért.

Szerinte eddig az egészségügyénél fontosabb válságok – az árvíz illetve a vörösiszap-katasztrófa – kezelése kötötte le a kormány erőforrásait.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.