LMP-s népszavazási ötlet
Schiffer ismertette az Országos Választási Bizottsághoz benyújtani kívánt kérdéseket. Ezek között szerepel például, hogy a tankötelezettség a tizennyolcadik életév betöltéséig tartson, hogy három hónapnál ne lehessen hosszabb a próbaidő, hogy az álláskeresési járadék folyósításának időtartama az álláskeresővé válást megelőzően folyamatosan munkaviszonyban töltött idő egyötödénél, de legfeljebb 270 napnál kevesebb ne lehessen. De szerepel az is, hogy a jogszerűen megszerzett nyugdíjjogosultságot az Országgyűlés ne vonhassa el.
Schiffer András a Népszabadság kérdésére elmondta: szövetségeseket továbbra is a választók között keresnek a kezdeményezéshez, de fel fogják venni a kapcsolatot azokkal az érdekvédelmi szervezetekkel, szakszervezetekkel is a következő napokban, akikkel korábban is együttműködtek. „Nekünk van tapasztalatunk az előző ciklusból, amikor a társadalombiztosítás megmentéséért gyűjtöttünk aláírásokat. Ilyenkor folyamatosan jönnek a szövetségesek, sokszor egészen eltérő politikai alapállásúak is. Reálisan azzal számolunk, hogy vélhetően 2012-ben kerülhet sor erre a referendumra” – fogalmazott lapunk kérdésére Schiffer András.
Az LMP frakcióvezetője további újságírói kérdésre hozzátette: nem tartja a szociális konzultációhoz hasonlóan demagógnak, vagy populistának a feltett kérdéseket. Schiffer szerint számolnak azzal, hogy lesznek jogviták a kérdések elfogadását illetően (miután az alkotmány szerint népszavazást költségvetést érintő kérdésekről nem lehet tartani, de kizáró ok az is, ha a pontok a kormány programját érintik), ezért „pótkérdések özönét” fogják beadni, hogy mindenképpen sikeres legyen a kezdeményezés. Schiffer szerint arra számítanak a legkevésbé, hogy költségvetési érintettség miatt dobják vissza egyes kérdéseiket, erre a Fidesz korábbi népszavazása a példa.
Lapunk megkereste az MSZP politikusait is, hogy támogatják-e az LMP népszavazási kezdeményezését. A szocialisták egyik vezetője úgy fogalmazott: „az ügy a fontos, nem a presztízs”, így „ha kérik a segítségünket, akkor beszélhetünk róla”. A Jobbik képviselői lapunkat arról tájékoztatták: a pártvezetés meg fogja vizsgálni a kérdéseket, döntés később várható.
A kérdések
1. Egyetért-e ön azzal, hogy az álláskeresési járadék folyósításának időtartama az álláskeresővé válást megelőzően a folyamatosan munkaviszonyban töltött idő egyötödénél, de legfeljebb 270 napnál kevesebb ne lehessen?
2. Egyetért-e ön azzal, hogy az álláskeresési járadék összege ne lehessen alacsonyabb az álláskeresővé válást megelőző 12 havi átlagkereset 80%-ánál?
3. Egyetért-e ön azzal, hogy a tankötelezettség annak a tanévnek a végéig tartson, amelyben az érintett személy a 18. életévét betöltötte?
4. Egyetért-e ön azzal, hogy három hónapnál hosszabb próbaidőt munkaviszony esetében ne lehessen kikötni?
5. Egyetért-e ön azzal, hogy a munkaviszony egyoldalú megszüntetésére irányadó szabályok a 2011. január 1-jén hatályos szabályok szerint legyenek?
6. Egyetért-e ön azzal, hogy a munkaidőkereten felül végzett munkáért járó bérpótlék mértéke ne lehessen alacsonyabb a személyi alapbér ötven százalékánál?
7. Egyetért-e ön azzal, hogy a munkaidő-beosztás szerinti pihenőnapon végzett munkáért járó bérpótlék mértéke, abban az esetben, ha a munkavállaló nem kap másik pihenőnapot, ne lehessen alacsonyabb a személyi alapbér száz százalékánál?
8. Egyetért-e ön azzal, hogy az alapszabadság kétharmadát a munkáltató a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban legyen köteles kiadni?
9. Egyetért-e ön azzal, hogy a munka törvénykönyve szerinti alapszabadság mértéke a 2011. január 1-jén hatályos szabályokhoz képest ne csökkenjen?
10. Egyetért-e ön azzal, hogy a 2011. január 1-ig jogszerűen megszerzett nyugdíjjogosultságot az Országgyűlés ne vonja el?