A szép mosoly országa
Külföldi piacszervező társaság, saját panzió, a környező repterekről ingázó iránytaxi nélkül nemigen tudnának fejlődni a nyugat-európai fogbetegekből élő hazai társaságok, melyek nagy többsége Sopronban, Mosonmagyaróváron, Hévízen, Szombathelyen, Győrött működik, de Budapest is „fogfővárosnak” számít.
A határ menti városokban főleg Ausztriából, Németországból és Svájcból érkeznek betegek, az angolok többsége Budapesten kezelteti a fogait. Sopronban több mint kétszáz fogorvos rendel, de Mosonmagyaróváron is ugyanennyien fogadják a betegeket.
A pénzügyi válság nem kezdte ki ezt a turisztikai ágazatot, sőt a garast szívesen fogukhoz verő nyugat-európai polgárok takarékoskodási kedve fölerősödött. Márpedig Magyarországon az implantátum, vagy a hagyományos fogpótlás lényegesen olcsóbb, mint például Angliában, Svájcban vagy Ausztriában.
A mosonmagyaróvári doktorok szerint hazánkban a nagy-britanniai árak egyharmadáért, s a svájci díjak egyötödéért lehet valakinek szép a mosolya. A magyarok azért tudnak olcsóbban dolgozni, mert lényegesen alacsonyabb a munkaerő ára. A soproni orvosok úgy számolnak, a számla végösszegének a felét az orvosi munka teszi ki. Főleg ezen, illetve a technikusok fizetésén lehet megspórolni annyit, hogy a magyar kezelési ajánlat kellőképpen vonzó legyen, megérje érte elautózni vagy fapadossal elrepülni hazánkba.
A fogorvosi vállalkozások nem a szájhagyomány útján terjedő reklámra hagyatkoznak, hanem piacszervező társaságokat fizetnek meg, vagy önmaguk hoznak létre ilyen néhány személyes csoportot.
Pár éve a külföldiek helyszíni toborzása felfújható konzultációs sátrakba költözött. Ezeket az alkalmi rendelőket – melyekben kizárólag felmérik a leendő páciensek fogainak állapotát, s ajánlatokat tesznek nekik, de semmiféle kezelést nem végeznek –általában Nagy-Britannia városaiban állítják fel, s vándorolnak vele településről településre.
A nagy külföldi pacientúrával rendelkező hazai vállalkozások közül is akad néhány, amelyik úgynevezett problémamegoldó napokat tart Svájcban, Németországban, Angliában. Ők korábbi betegeik fogpótlásainak „garanciális szervizét” végzik el, s az új érdeklődőknek is ajánlják magyarországi szolgáltatásaikat.
A sikeres fogturizmus a Nyugat-Dunántúlon szemmel láthatólag jelentős tőkét koncentrált. A fogászati vállalkozások nyereségük jelentős részét visszaforgatják, altatógépet és komputertomográfot vásárolnak, valamint panziókat emelnek, hogy a kezelés idején ott aludjon a beteg. S ha már van panzió, akkor kell étterem is, igaz, a vendéglátóhelyek kínálatát a frissen kezelt betegek csak mérsékelten képesek kóstolni. Ennek ellenére a soproni vendéglők jelentős része fogorvosok tulajdonában van.
Az új vállalkozások tulajdonosai általában olyanok, akiknek másutt már vannak hasonló profilú rendelőik. Hévízen például milliárdos beruházással készül el rövidesen egy fogászati, s szépségcentrum.
A repterek közelsége általában fontos a fogászati turizmusban is. Hévízre főleg a sármelléki reptérre érkezők igyekeznek, a többi határmenti település fogászatára bejelentkezők Schwechaton vagy Pozsonyban szállnak le.