„Csak a levegőbe beszélnek”
A HM elmúlt nyolc évének vezetéséhez kötődő legfrissebb botrány, hogy „nem volt megfelelő belső ellenőrzés”, így „kontroll nélkül” talicskázhatták ki a kenőpénzeket. Hende Csaba azt mondta: neki kellett létrehozni a kontrolling-főosztályt a vad állapotok után.
Hogy Alekoszt idézzem: ez a „mindig, minden körülmények között” hazudni és rágalmazni tipikus esete. Már 2006-ban olyan szervezeti és működési szabályzatot alkottunk, amely kormányhivatali ranggal bíró, hatvanfős stábot állított fel az ellenőrzésre. Minden megállapítását jelentésben kellett rögzíteni, végrehajtási tervet kellett készíteni, és mindig volt utóellenőrzés. Bevezettünk egy folyamat-ellenőrzési rendszert, ebben évente minden civil és katonai szervezetnek jelentést kellett készítenie a gazdasági folyamatokról. A Katonai Biztonsági Hivatalnak is volt ehhez kapcsolódó jogköre. Ráadásul épp Szekeres Imre minisztersége alatt tárták fel az egyetlen, eddig bizonyítottnak vélt vesztegetési ügyet. Arról már ne is beszéljünk, hogy a védelemgazdasági főosztályt nem Hende Csaba szüntette meg, hanem azt az előzőminiszter tette meg. Az pedig külön pikáns, hogy a mostani tárcavezető által hivatkozott kontrolling-főosztály vezetője nemrég mondott fel.
Amellett azonban nem lehet elmenni, hogy több háttérintézmény szerződései miatt eljárások indultak, és születtek feljelentések például kenőpénzzel teli whiskysdobozok vagy elkótyavetyélt HM-lakások miatt is. Nehéz azt állítani, hogy minden rendben ment az előző években.
Várjuk meg, hogy a vizsgálatok lezáruljanak. Ha bármi történt, akkor annak utána kell járni, és meglesz a következménye. De attól tartok, itt nem erről van szó. Még csak nem is arról, hogy a szocialista honvédelmi minisztereket támadják. Inkább arról, hogy még több pénzt akarnak kivonni a honvédségből. Volt már jelentős költségcsökkentés, ezt pedig az idén megduplázták, a honvédség így a működésképtelenség határára sodródott. Azzal, hogy állandóan csak a vélt visszaélésekkel foglalkoznak, a honvédség társadalmi presztízsét akarják rombolni, hogy a további forráskivonás ne okozzon felháborodást.
Igen, de az eddigi hírek szerint nem a katonák, hanem a vezetők keveredtek visszás ügyekbe. Ráadásul Hende Csaba azt mondja, hogy az ő feladata a honvédség megújítása.
Csak azt nem tudni, hogy mit akarnak. Volt több részletes felülvizsgálat az elmúlt időszakban, a legutóbbi 2002-ben és 2003-ban. Akkor kialakult egy olyan haderőstruktúra és célrendszer, amihez forrásprognózist is rendeltünk. Korábban minket azért támadtak, mert keveset költünk a honvédségre. Most a GDP egy százaléka alatti a költségvetése, amire sehol máshol nincs példa. Esetleg Izlandon, a különbség csak annyi, hogy ott nincs hadsereg. 2009-ben konszenzussal fogadtuk el a nemzeti katonai stratégiát, amely a NATO-ban is elismerést váltott ki. A haderőszerkezettel kapcsolatban konkrétumot nem mondanak, igaz, megalapozottan nem is mondhatnak. Ez komoly, legalább egy évet igénybe vevő szakmai munka lenne. Ehhez hozzá sem fogtak. A levegőbe beszélnek. Minden átgondolás nélkül.
Hende Csaba miniszter arról is beszélt korábban, hogy a HM vezetése folyamatosan hazudott a NATO-nak. Mégis, miben nem mondtak igazat?
Nem tudjuk mi sem, de fontos tudni: a NATO-nak hazudni nem is lehet. A haderőtervezés lényege, hogy minden két évben felülvizsgálatot tartanak, ilyenkor a NATO illetékes vezetője és munkatársai a helyszínen tájékozódnak, és minden esetben megállapodást írnak alá. Ez egy gördülő rendszer, nem lehet Brüsszelt átvágni. A legutóbbi ilyen felülvizsgálat nálunk 2009-ben volt, és mindent rendben találtak. Igaz, Szlovákiát elmarasztalták. Lehet, hogy Hende Csaba szlovák hadügyminiszternek képzeli magát.