Gyurcsány-Mesterházy csata Pest megyéért?
A volt kormányfő hat kérdésben szeretné kikérni a párttagság véleményét, többek között arról, hogy akarják-e a mindenkori pártelnököt közvetlenül és nem kongresszusi küldöttek által választani, illetve akarnak-e szigorúbb összeférhetetlenségi és átláthatósági szabályokat a pártvezetőkre vonatkozóan. A kezdeményezéshez már több mint ezren csatlakoztak aláírásukkal, azonban az MSZP jelenlegi vezetése és a másik hat platform irányítója elhibázottnak tartja az akciót, leginkább annak időzítését. Hogy mi a parlamenti képviselőcsoportban ülők álláspontja, az ma derül ki.
A Gyurcsány Ferenc volt pártelnök és a jelenlegi pártvezetés közötti vita nemcsak itt, hanem már a Pest megyei tisztújítás folyamatában is megmutatkozni látszik, legalábbis több régióbeli párttag arról beszélt lapunknak: az új elnök és elnökség megválasztása is a Gyurcsány–Mesterházy harc egyik ága lehet. Mint ismert, az MSZP Pest megyei szervezeténél azért van szükség új tisztségviselők megválasztására, mert a szervezet legutóbbi közgyűlésén „véleményszavazást” rendeltek el, amelyen a tagok többsége (51:42 arányban) úgy döntött: az elnök Kovács Barnabásnak és vezetőtársainak menniük kell. Az elnökség le mondott, és új tisztújítást írtak ki május 13-ra – nos, a Pest megyei szocialisták nem kimondottan babonásak, hiszen a nap péntekre esik. A kiszivárgott hírek szerint Kovácsot a megyei szervezetek többsége azért kívánta elmozdítani, mert nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, és személyes konfliktusokba keveredett. Kovács Barnabás a Népszabadságnak korábban azt mondta: a véleményszavazást azért rendelték el maguk ellen, mert viták „mérgezték a hangulatot” a megyében.
Fábry Béla, a jelölőbizottság elnöke lapunkkal közölte, hogy hat személyt jelöltek elnöknek, de a végső megmérettetésen csak ketten indulnak: Tóbiás József, a parlamenti frakció igazgatója és Varju László korábbi frakcióigazgató, a Gyurcsány-féle Demokratikus Koalíció Platform egyik vezetője. Több megyei párttag is úgy véli: épp a két névre szűkült lista mutatja, hogy a megyei vezetés megszerzése tulajdonképpen Gyurcsány és Mesterházy vetélkedéséről szól. Ugyanakkor egyik befolyásos szocialista forrásunk azt hangsúlyozta: „Pest megyének és a helyi szervezetnek nincs szüksége belső háborúskodásra. Aki ebbe a tisztújítási folyamatba mást és többet akar belemagyarázni, árt az MSZP-nek.”
A két elnökjelölt nemrég levelet írt a Pest megyei párttagoknak. Varju László a Gyurcsány-féle Demokratikus Koalíció Platform tagjaként a pártszavazás fontossága mellett érvelt. Levelében azt írta, hogy a kérdések az MSZP javára szolgálnak, megújulást és összefogást teremtenek. Varju azt is leírja, hogy a kérdések „nem szólnak senki ellen”, a kezdeményezés célja, hogy „ne csak szavakkal, de tettekkel szabadítsuk ki a pártot a rászórt rágalmak mocsarából és jó szabályokkal tegyük megkérdőjelezhetetlenné etikai normáink szigorúságát”.
Tóbiás József bemutatkozó levelében, amelyet a párttagoknak küldött, egyebek mellett az olvasható, hogy szerinte most nem pusztán elnököt és helyetteseket választ a Pest megyei MSZP, hanem „jövőt” is. Egy olyan jövőt, amely a múltunk alapjain áll, a jelen problémáit akarja megoldani és a jövő kihívásaira keres baloldali válaszokat – írja Tóbiás. A politikus szerint a szocialisták mintha nem értenék, mi zajlik körülöttük, a politikai közösség befelé fordult és önmagával foglalkozik. „Pedig sokan várják a baloldal hívó szavát”, írja. Tóbiás hangsúlyozza a levélben, hogy a múltba vezető, balkáni rendszert létrehozó orbáni politika ellen közös forgatókönyvet kell kialakítani, s ehhez kell igazítaniuk a szervezeti működést. „Nem attól oldódik meg a probléma, hogy elnököt választunk, hanem attól, hogy a feladatokat elvégezzük. Ezzel együtt javaslom minden társamnak, tiszteljük a pártunk demokratikus szabályait, ne valami ellen, hanem a Pest megyei politikai és érzelmi baloldaliakért vegyünk részt mindannyian május 13-án a küldöttértekezleten”, olvasható Tóbiás József levelében.