Hol él maga, Manyákné?

Manyák Sándorné még sohasem hallott a jókarbantartási kötelezettségről. Ez talán nem is róható fel neki. Bár ha ismerte volna a kifejezést, valószínűleg nagy ívben elkerüli a dunaújvárosi polgármesteri hivatal építésügyi osztályát, ahová tavaly ősszel kopogtatott be.

Segítséget akart kérni. Helyette egy végzést nyomtak a markába, miszerint tegyen eleget jókarbantartási kötelezettségének, máskülönben pénzbírságot szabnak ki rá.

– De hát pont azért mentem be az önkormányzathoz, hogy segítséget kérjek megroggyant házam helyreállításához. Ha lenne pénzem rá, akkor magam csináltatnám meg. Erre még engem akarnak megbüntetni?

Az 59 éves asszony mostanában gyakran elsírja magát. Nem elég, hogy minden este rettegve alszik el, vajon éjszaka nem omlik-e a fejére a háza, most még a bírságtól is félnie kell. Manyákné négy éve lakik egyedül, akkor temette el az élettársát. Már régóta nincs állása, 40 ezer forintos rokkantnyugdíjából él. Szakmát nem szerzett, hosszú évekig kemény fizikai munkát végzett a vasműben, később pedig takarítóként dolgozott – amíg a dereka fel nem mondta a szolgálatot. Már régóta vár egy gerincműtétre, fájdalomcsillapítókat szed, de epilepsziával is küszködik.

Negyven négyzetméteres tömésfalú háza katasztrofális állapotban van. Az apró saroktelke végében egy öt méter magas löszfal húzódik, alig egy méterre az épület sarkától. A löszfal fölött a város egyik legforgalmasabb utcája található, a lejtős úttest éppen Manyákné házának magasságában vesz éles kanyart. Ami egyes sofőröknek megoldhatatlan vezetési feladatot jelent: az asszony telkére – olykor a háza tetejére – szinte minden évben berepül egy autós vagy egy motoros, de landolt már az udvarában lovas kocsi is.

A csaknem függőleges löszfal nemcsak a közúti balesetek miatt jelent veszélyt, csapadékos időben rendre megindul a domb. Már többször is előfordult kisebb-nagyobb falomlás, amit eddig még mindig meg tudott állítani a házfal. A csapadékkal viszont már nem bír el a meggyengült épület, beázik a tető, vizesednek a falak. A tetőszerkezet már évekkel ezelőtt megroggyant, tavaly ősszel pedig kidőlt a kamra fala. A magányos asszony ezek után határozta el, hogy bemegy a hivatalba, és segítséget kér.

Az építési hatósággal korábban még nem volt dolga, a szociális osztályon pedig eddig csupa kellemes élmény érte: az alacsony jövedelme miatt lakásfenntartási támogatást és gyógyszertámogatást is megítéltek számára, sőt a szociális étkeztetés keretében munkanapokon meleg ételt is kap. Azt hitte, szétesőben lévő háza megerősítésében is számíthat az önkormányzat segítségére.

Mint utóbb kiderült, valójában feljelentette saját magát. A segítségkérését ugyanis az építésügyön bejelentésként értékelték, és úgynevezett jókarbantartási ügyben eljárást indítottak ellene.

A dunaújvárosi polgármesteri hivatalban kérdésünkre nem árultak el részleteket Manyákné ügyéről. Magáról a jókarbantartási kötelezettségről Kovács Zsolt építésügyi főtanácsos azt mondta, minden magántulajdonban lévő épület tulajdonosa köteles olyan állapotban tartani az ingatlanát, hogy az alkalmas legyen a használatbavételi engedélyben megjelölt funkció ellátására. Ha éppen lakóházról van szó, akkor lakni lehessen benne. Kovács Zsolt hozzátette, amennyiben egy tulajdonos nem tesz eleget a jókarbantartási kötelezettségének, pénzbírsággal sújtható, de akár a kényszer-helyreállítást is elrendelhetik, amelynek a költségét ráterhelhetik az ingatlanra.

A dunaújvárosi építési hatóság január közepén helyszíni szemlét tartott Manyák Sándorné házánál. Megállapították, hogy a löszfalhoz közel eső rész életveszélyes, ezért annak használatát megtiltották az asszony számára, egyúttal arra kötelezték, hogy tegyen eleget jókarbantartási kötelezettségének. A végzés felsorolta, hogy konkrétan milyen munkálatokat kell saját költségén elvégeznie a rokkantnyugdíjasnak.

– Azt hittem, hogy ez valami tévedés. Megint bementem a hivatalba, hogy elmondjam, nekem nincs pénzem házfelújításra. Megkérdeztem, hogy kaphatok-e egy szükséglakást, mielőtt még a fejemre esik a tető. Erre úgy néztek rám, mint valami őrültre. Hogy hol élek én, amikor még a többgyerekes családoknak sem tudnak lakást adni.

Április elején újabb helyszíni szemlét tartottak a hatósági emberek Manyáknénál. Kénytelenek voltak rögzíteni a tényt: az asszony nem tett eleget a korábbi végzésben előírt jókarbantartási kötelezettségének. Ezek után bármelyik nap megérkezhet az újabb hivatalos irat, ezúttal akár már egy 50 ezer forintos bírságról.

– Még büntetést is fizessekazért, mert nincs pénzem? – háborog Manyák Sándorné. – De miért? És miből? Nem értem én ezt az egészet.

Manyák Sándorné – a löszfal után már a bírság is fenyegeti
Manyák Sándorné – a löszfal után már a bírság is fenyegeti
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.