Demonstratív majális
A hagyományos virsli-mustárralérzés mellett számos szolgáltató sátor is várta az érdeklődőket: többek között környezetvédelmi és egészségügyi sátor, utóbbi vérnyomás- és vércukorméréssel, de önálló pavilonnal jelentkezett a Népszava napilap is, itt például hennafestés és lufiszobrászat várta az érdeklődőket. A Societas fiatal aktivistái egy „Fidesz–magyar szótárt” adtak ki külön erre az alkalomra időzítve, amely többek között azt magyarázta el, hogy amikor a kormány nyugdíjvédelemről beszél, akkor valójában „lopásra és zsarolásra” gondol. Egy másik sátorban pedig a résztvevők szó szerint „behúzhattak” a kormánynak egyet, legalábbis egy boksz zsák formájában.
A politikai szónokok sorában felszólalt Szabadkai János, az MSZP munkástagozatának alelnöke és Tétényi Éva, Esztergom független polgármestere is. Utóbbi elsősorban városának nehézségeiről, és a fideszes képviselők által épített politikai gátakról beszélt. Mesterházy Attila, az MSZP elnöke arról szónokolt, hogy a
Fidesz által épített új világ csakis a kormánypárté és az őt övező „oligarcháké” lesz.
A pártelnök szerint a fülkeforradalomnak csak kevés nyertese lett, az egymillió munkahelyből és a két hét alatt megígért közbiztonságból pedig egyelőre semmi. Az új egykulcsos adórendszert igazságtalannak nevezte, hangsúlyozva: a kormány forradalmi hevületben van, a józan ész pedig ellenzékben. Szerinte Orbán Viktor „aljasul megoszt, mert uralkodni akar”, és azért gyárt bűnbakokat, mert nem tudja megoldani a mindennapok problémáit. Mesterházy arról is beszélt, hogy szerinte az ügyészség „politikai megrendelésre” gyanúsította meg Gyurcsány Ferencet, akinek ártatlanságában továbbra is hisz. Az MSZP elnöke összefogásra és együttműködésre szólított a kormány leváltása érdekében.
Az eseményen Szanyi Tibor elnökségi tag bejelentette, hogy a tavaly a „hallasd a hangod” mozgalom keretében meghirdett aláírásgyűjtő akció során már 372 ezer szignót gyűjtöttek össze. A volt pártvezetők sorában Kovács László az Orbánkormány nemzetközi megítéléséről beszélt, Hiller István az oktatás szétveréséről,Lendvai Ildikó pedig többek között arról, hogy a Fidesz-kabinet mindent és mindenkit meggyanúsít és rabosít. Gyurcsány Ferenc küzdelemre és harcra hívott beszédében, harsogva, hogy az ellenfelek „nem törnek át!”. Az ex-kormányfő hangsúlyozta, hogy „személyes küzdelmekre, kivagyiságra nincsen szükség, mert mindenkinek meglesz a helye” a demokratikus erők újjáépített szövetségében. „Ha eljön a küzdelem órája, megküzdünk. Mert nem törnek át! Mi törünk át!” – zárta beszédét a volt miniszterelnök.
A kormánypártok nem tartottak központi ünnepséget. A Jobbik a Hajógyári-szigeten tartotta majálisát, itt bemutatták Vona Gábor pártelnök Született augusztus 20-án című könyvét. A radikális párt vezetője hangsúlyozta, hogy a könyv elkészítésének politikai oka volt, mert érzései szerint egy korszak lezárult, és újabb kezdődik.
Az LMP Lehet munkám és gyerekem?! címmel tartott pikniket a Vérmezőn. Ertsey Katalin parlamenti képviselő többek között arról beszélt, hogy a család és a munka összehangolása nemzeti sorskérdés, mivel a népesedési krízisből való kilábalás a nők foglalkoztatottságának emelésével oldható meg.
Tüntettek a szakszervezetek a munka ünnepén. A Liga Szakszervezetek szimbolikusan „eltemette” a munkavállalói jogokat a Városligetben, egyben kijelentették: tárgyalásokat kezdeményeznek a kormánynyal a munkát érintő változtatásokról. Gaskó István elnök szerint a kabinet olyan módosításokat tervez, amelyek veszélyeztetik a munkavállalói jogokat.