Öt új adó Budapesten
A botrány rögvest a napirendi pontok jóváhagyása után tört ki, mivel a képviselők a tárgyalandó előterjesztések között hagyták a fővárosi közterületek használatát módosító javaslatot. A tervezet ugyanis szabálysértéssé nyilvánította a közterületen „élést”, amely így ötvenezer forint pénzbírsággal sújtható.
Tarlós István szerint a módosítás célja nem a büntetés, hanem a csendes többség érdekeinek a védelme. Az új városvezetés jogi lehetőséget kívánt teremteni arra, hogy felléphessenek azokkal szemben, akik a nekik felajánlott minden segítség ellenére a közterületen maradnak. A módosítással engedélyhez és közterület-foglalási díj megfizetéséhez kötötték a szórólap- és az újságosztást – négyzetméterenként és havonta 3000–9100 forint –, illetve az utcazenélést – naponta és négyzetméterenként 160–230 forint – is.
A „szegények nem bűnözők” mondatot skandáló és „börtön helyett lakhatást” követelő hajléktalanok s az érdekeiket védő Város Mindenkié csoport aktivistái szerint a rendeletmódosítás egyetlen célt szolgál csupán: a hajléktalanok kiűzését a városból, hiszen Budapest hajléktalanszállói csak 5700 embert tudnak befogadni az utcán élő 7800 rászorulóból.
– Hová menjünk? – kérdezte a végül mégis szót kapott aktivista Bene Géza a képviselőktől. Tarlós István kezdeti – hagyják békén az előadóművészeket – engedékenysége egy óra alatt elpárolgott,miután sem aHimnusz lejátszása, sem az időközben kihívott rendőrök igazoltató akciója nem szegte kedvét a tiltakozóknak. A Fidesz vezette közgyűlés végül a közjáték és az ellenzékiek különvéleménye ellenéremegszavazta a rendeletet. Tarlós István ugyanakkor felajánlotta Bene Gézának, hogy vegyen részt a hajléktalanstratégiát kidolgozó csoport munkájában, míg Somfai Ágnes (LMP) képviselőt hajléktalanügyi megbízottnak kérte fel.
A performance után felgyorsuló közgyűlési munkában többek között a közterek átnevezéséről döntöttek a képviselők. A Moszkvából Széll Kálmán tér lett, a Lágymányosi hidat Rákóczira keresztelték, a Köztársaság tér pedig II. János Pál pápa nevét viseli ezentúl. A fentiek mellett utcákat neveztek el az Aranycsapat tagjairól, illetve egy névtelen közparkot Elvis Presley-ről. De átneveztek olyan utcákat is, ahol a lakók előzetesen nemmel szavaztak az átkeresztelésre.
Alig valamivel többen szálltak vitába a város elkövetkező, hétéves gazdaságpolitikáját, és ebben többek között új adónemeket, a kormánnyal kötendő „tervszerződés” intézményét megteremtő, önkormányzati cégek összevonását és szétválasztását előrevetítő gazdasági programjának vitájához. Az ellenzék elsősorban a terv vázlatos jellegét, kiérleletlenségét, az alátámasztó számítások, illetve a tervezett intézkedések pontos tartalmának hiányát hányta az előterjesztő szemére. Tüttő Kata (MSZP) azt is furcsállotta, hogy az új adóknál a Széll Kálmán Terv angol nyelvű változatára hivatkozik a program. Így vezetnék be a dugódíjat, hoznák vissza a szórakozóhelyek belépőjegyeire 1935-ben kivetett vigalmi adót, a biztosítóktól beszedendő tűzoltási járulékot, az ingatlanfejlesztők által fizetendő „Betterment tax”-et, a luxusadó helyett az ingatlantulajdonosokat terhelő vagyonnövekedési adót. Az iparűzési, illetve az idegenforgalmi adót pedig újra visszaterelnék a főváros kasszájába. Az éppen ellenkező tárgyú törvénymódosítást parlamenten kieszközlő Rogán Antal V. kerületi polgármester nem szólt hozzá a vitához, viszont megszavazta az előterjesztést. Az LMP, a Jobbik és az MSZP viszont nemet mondott rá.
Olimpia helyett Világjátékok
Ötmillió forintot szavazott meg a Fővárosi Közgyűlés a Világjátékok rendezői pályázatára. A sportrendezvény teljes költségvetése 11 milliárd forint, amelynek ötödét kell a fővárosnak állnia, a többi az államra hárul. Budapest Gödöllővel együtt pályázik a 100-150 ország 3500 sportolóját fogadó rendezvény megrendezésére. Az előterjesztés szerint nincs szükség új sportlétesítményekre.
Helyreigazítás
A lapunk tegnapi számának 5. oldalán lévő grafikonon tévesen közöltük, hogy a megszűnéssel fenyegetett intézmények közt lenne a XII. kerületi Jókai Mór Általános Iskola. Valójában –ahogy az a cikkben is szerepel – a XVII. kerületi Jókai MórÁltalános Iskolát érintően tervez a kerületi önkormányzat létszámleépítést.