Az orvosok emelnék a cigaretta árát

Jövő év januárjától lényegében minden zárt légterű helyen tilos lesz a dohányzás; munkahelyen, éttermekben és kocsmákban csak szabad levegőn, illetve a bejárat előtt lehet rágyújtani. Az Országgyűlés kedden 271 igen szavazattal 37 ellenében, 14 tartózkodás mellett módosította a nemdohányzók védelméről szóló törvényt.

Nem mérsékli a vendéglátósok forgalmát, viszont a dohányzás korlátozása jelentős megtakarítást jelenthet a költségvetésnek – ezt már az Egészségügyi Világszervezet (WHO) állítja közleményében. A magyar orvosi társaságok a dohányzás visszaszorítása érdekében a törvény szigorítása mellett a cigaretta árának emelését is szükségesnek ítélik.

Kedden elfogadta az Országgyűlés a dohányzás szigorításáról szóló törvénymódosítást. A jogszabály januártól lép hatályba, de csak jövő áprilistól bírságolják meg a szabályszegőket. Tizenhat fideszes képviselő február végén nyújtotta be azt a törvénymódosítást, amely a zárt nyilvános helyek közül csak a pszichiátriai osztályokon és a szállodák dohányzásra kijelölt vendégszobáiban engedné meg, hogy rágyújtson valaki. Az új szabályozás ellen különösen a vendéglátósok tiltakoztak, többek között azzal érvelve, hogy forgalmuk 40 százalékkal csökkenhet az új jogszabály miatt. Ez utóbbi állítást az Egészségügyi Világszervezet közleményben cáfolja: állítják, eddig 48 országban vizsgálták meg a dohányzási tilalom hatását, és egyedül Írországban mérséklődött a forgalom a dohányzás szigorítása után, de ott a tilalom bevezetése egybeesett a sör adójának felemelésével. A WHO felhívja arra is a figyelmet, hogy a szigorítás jelentős megtakarítást jelenthet a költségvetésnek. Az európai adatok szerint a dohányzás miatti közvetlen és közvetett költségek éves szinten 98–130 milliárd eurót tesznek ki, ez kétszer-nyolcszor több, mint a dohánytermékekből származó áfa, jövedéki és egyéb adóbevételek. A vendéglátóhelyek tiltakozása azért sem helytálló, mert a WHO szerint a dohányfüstnek nincs olyan szintje, amely biztonságos, viszont tudományos bizonyítékok vannak arra, hogy a dohányzók és nemdohányzók elkülönítésére szolgáló műszaki megoldások nem védenek a káros hatások ellen.

Egy hazai felmérés szerint a lakosság több mint 80 százaléka támogatja a dohányfüstmentes szabályozást, ötöde gyakrabban látogatná a vendéglátóhelyeket, ezzel több bevételt hozva az iparágnak.

A képviselők eddig hol betartották a dohányzási tilalmat, hol nem
A képviselők eddig hol betartották a dohányzási tilalmat, hol nem
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.