Több százmilliós elvonás Budapesten: Aki gimnáziumot akar, fizesse!
A teher tagadhatatlanul nagy. A fővárosi önkormányzat működteti az ország legnagyobb nevelési-oktatási hálózatát. Összesen 129 intézmény –köztük 17-17 gimnázium és kollégium, 24 gyógypedagógiai fejlesztő és 12 térségi integrált szakképző központ – tartozik a felügyelete alá. Összesen 212 ingatlant foglalnak el, amelyekben több mint 12 ezren dolgoznak. Csomós Miklós főpolgármester-helyettes a választások után alig néhány héttel bejelentette, hogy további hat- és nyolcosztályos gimnáziumok alapításához a főváros nem járul hozzá. A gyenge szakmai színvonalat produkáló intézményekben pedig megszüntetik a nulladik évfolyamokat. A többi iskolában folyó szakmai munkát is ellenőrzésük alá kívánták vonni a pedagógiai programok felülvizsgálatán keresztül.
Az egységesítést a gazdálkodási feladatok összevonásával kezdték. Júliustól 15 gazdálkodó szervezetet hoz létre a főváros. Ezek az önálló jogi személyként működő iskolákkal kötött megállapodás alapján látnák el a gazdálkodási, pénzügyi, számviteli, munkaügyi, ellátási feladatokat, üzemeltetnék a főzőkonyhákat –még az étrendet is ők beszélnék meg a beszállítókkal –, a gépjárműveket és a tárgyi eszközöket, gondoskodnának a takarításról, őrzésről, jogi, informatikai és szállítási feladatok ellátásáról. Hozzájuk tartozna az épületek karbantartása, a felújítások tervezése. Mindez kísértetiesen emlékeztet az egykori Gazdasági Műszaki Ellátó és Szolgáltatási Szervezetekre (Gamesz), amelyeket azonban a hatékonytalanságuk miatt számoltak fel. Az összevonástól remélt megtakarítást egyébként nem számszerűsíti az előterjesztés. Mint ahogy azt is csak sejteni lehet, hogy a racionalizálási terv nyomán 300 ember kerülhet az utcára.
Ugyanazon a napon hagyta jóvá a Fővárosi Közgyűlés Fideszes többsége további 73 álláshely megszüntetését is 18 gyermek- és ifjúságvédelmi intézményben. A főváros 2012-től évente 116,5 millió forintos megtakarítást vár az intézkedéstől. Az idén viszont 87 millió forint extra pénzre van szükség a végkielégítések kifizetésére. Ezenfelül további 14,7 millió forintra a Fővárosi Roma Oktatási és Kulturális Központ feladatcsökkentéséből adódó létszám-racionalizálásra – értsd: 22 alkalmazott elbocsátására –, illetve további 61,7 millióra a Mérei Ferenc Fővárosi Pedagógiai és Pályaválasztási Tanácsadó Intézetben végrehajtandó feladatcsökkentésre: 36 ember elküldésére. A főváros ugyanis csak a kötelező feladatokat kívánja ellátni a jövőben.
Erre hivatkozik a kerületi önkormányzatokkal még a Demszky Gábor-féle vezetés ideje alatt kötött keretmegállapodások felmondását indítványozó javaslat is. Eddig hat kerület gyerekenként 80 ezer forint normatív hozzájárulást kapott évente a fővárostól. A tucatnyi gimnázium támogatása a következő tanévtől összesen 321,3 millió forint kiadást jelentett volna a fővárosnak, de az forráshiányra hivatkozva nem kíván ennyit költeni. Idén ősztől így több tízmilliótól esik el többek között a Babits Mihály, a József Attila, a Szent István és a Karinthy Frigyes Gimnázium. A kerületek ingatag pénzügyi helyzetének ismeretében nem elképzelhetetlen, hogy némelyikre összevonás, illetve bezárás vár.
„Sajnálatos, hogy a Fidesz megszorító politikája az oktatást is utolérte. A területről országos szinten kivonni kívánt 38 milliárd forint, illetve a főváros 1,2 milliárdra rúgó költségvetési elvonása együtt olyan szintű, hogy aligha kerülhetőek el az iskolabezárások”, állítja Horváth Csaba, az MSZP fővárosi frakciójának vezetője, hozzátéve: semmilyen szakmai érv nincs az intézkedések mögött, csak a kapkodás.