Mire költene 406 millió forintot?
A március 31-én született testületi felhatalmazás alapján már az előszerződést is megkötötték az eladókkal (egy veszprémi illetőségű testvérpárral): a város összesen 406 millió forintot fizetne a területért.
Mi ezzel a gond?
Leginkább az, hogy éppen azon a napon, amikor a fideszes többségű közgyűlés áldását adta az üzletre, a város „ölébe pottyant” egy 445 hektáros, jórészt ipari célú fejlesztésre szolgáló ingatlan. Ráadásul ingyen. A veszprém-szentkirályszabadjai reptérről van szó, amelynek a tulajdonjogát a városházától alig száz méterre lévő Veszprém Megyei Bíróság éppen március 31-én egy úgynevezett közbenső ítélettel visszaadta a két település számára.
Az ügy előzménye, hogy a légikikötőt 2006 őszén Veszprém és Szentkirályszabadja önkormányzatai egymilliárd forintért eladták a BudaWest Zrt.-nek, amely a vásárláskor nagyszabású reptérfejlesztési terveket vázolt fel. Az önkormányzatok azonban öt év elteltével úgy ítélték meg, hogy a vevő nem teljesítette a szerződésben vállalt fejlesztési kötelezettségét, ezért tavaly ősszel egyoldalúan elálltak a 2006-os kontraktustól. Mivel a BudaWest ragaszkodott a reptérhez, a két település bíróságra vitte az ügyet.
A jogerős döntéstől ugyan még messze vagyunk, ám a megyei bíróság közbenső ítélete alapján (amely szerint a BudaWest Zrt.-nek 15 napon belül vissza kell adnia a létesítményt) a települések joggal reménykedhetnek abban, hogy belátható időn belül újra birtokon belül kerülhetnek. Megkerestük a BudaWest illetékesét, aki megerősítette azt az információnkat, miszerint a cég fellebbezett a döntés ellen, ugyanakkor hozzátette, hogy az üggyel kapcsolatos álláspontjukról egyelőre nem kívánják tájékoztatni a közvéleményt.
– A bírósági döntés nyilvánvalóvá tette, hogy a fideszes többség egy teljesen indokolatlan ingatlanvásárlásba akarja belekényszeríteni a várost –állítja Hartmann Ferenc, a közgyűlés szocialista frakcióvezetője. – Először is nincs szükségünk újabb húsz hektárra, hiszen a reptéren ennél jóval nagyobb terület áll rendelkezésre ipari-logisztikai beruházásokra. Különösen nem ennyi pénzért.
A szocialisták szerint érthetetlen, hogy miért venne az önkormányzat olyan ingatlant, amely jelenleg még mezőgazdasági hasznosítású, ráadásul egyelőre közúton megközelíthetetlen. A megvásárolni kívánt földek értékbecslésével szemben nemcsak a szocialistáknak,hanemaközgyűlés egyetlen LMP-s képviselőjének, Gerstmár Ferencnek is vannak kifogásai.
– A szántóföldi besorolású területért fizetendő négyzetméterenkénti 2100 forint sokszorosa a környékbeli ingatlanok piaci árának – mondja Gerstmár Ferenc, aki nem vett részt az előszerződésről szóló közgyűlési határozat vitájában, mert nem értett egyet azzal, hogy az ügyet zárt ülésen tárgyalta a testület. – Súlyos problémának tartom azt is, hogy a reptér közvetlen szomszédságában lévő ingatlanról nem készült környezeti állapotfelmérés.
Az LMP veszprémi aktivistái az elmúlt hetekben internetes és utcai közvélemény-kutatást tartottak azzal a címmel: „Mire költene ön 406 millió forintot?” A válaszlehetőségek között –számos közösségi célú fejlesztésen túl – feltüntették a reptér melletti húszhektáros terület megvásárlását is, ám a megkérdezett polgároknak csak a töredéke választotta ezt az opciót.
Porga Gyula fideszes polgármester szerint senki nem számított arra, hogy a reptérperben a megyei bíróság már az első tárgyalási napon érdemi döntést hozhat.
– Arra készültünk, hogy akár évekig is elhúzódhat a per, így még hosszú ideig nem kaphatjuk vissza a légikikötő tulajdonjogát – mondja a polgármester. – Márpedig Veszprémnek jelenleg nincs ipari célú fejlesztésre alkalmas területe, azaz a szóban forgó húsz hektár megszerzése stratégiai kérdés a város számára. Azt pedig az adásvétel ellenzőinek is illene tudniuk, hogy az eladóknak komoly feltételeket kell teljesíteniük a végleges szerződés aláírásáig. Így például utat kell biztosítaniuk az ingatlanhoz, amit ki kell vonniuk a mezőgazdasági művelés alól, továbbá bizonyítaniuk kell, hogy a területen nincs környezetszennyezés.
Porga Gyula kérdésünkre elismerte, a bírósági döntéssel most új helyzet állt elő, az önkormányzatnak újra kell értékelnie a vásárlási szándékát. A polgármester szerint bőven van még idő a megalapozott döntés meghozatalára, hiszen az előszerződés szerint a tényleges kontraktus megkötésére csak június 30-a után kerülhetne sor.
Hartmann Ferenc szerint azonban a veszprémi önkormányzat kényszerpályára került.
– Ha az eladó magánszemélyek teljesítik az előszerződésben foglaltakat, akkor az önkormányzatnak nem lesz lehetősége elállni az adásvételtől –mondja a szocialista politikus. – Vagy meg kell kötnünk a kontraktust, vagy azzal kell számolnunk, hogy az eladók pert indítanak a város ellen. Mindenképpen kár éri Veszprémet egy teljesen fölösleges tranzakció miatt.