Kétharmadolják az egyházakat

Kénytelen lesz civil egyesületként folytatni tevékenységét a ma még egyházként bejegyzett háromszáz szervezet több mint kétharmada.

Szászfalvi László államtitkár legalábbis arra számít, hogy a most formálódó új törvény elfogadása után a százat sem fogja elérni az egyházak száma. Hallani olyan becslést is, hogy csupán negyven-ötven egyház marad talpon. A jobboldal a kilencvenes évek eleje óta többször is módosítani akarta a vallásszabadságról és az egyházak alapításáról szóló 1990-es törvényt, ehhez azonban nem volt kétharmados többsége a parlamentben. Most viszont van.

Ma még vannak, akik a pénzben hisznek
Ma még vannak, akik a pénzben hisznek

Az erőviszonyok átalakulásán túl az is jelentős változás, hogy a jobboldal korábban főleg az úgynevezett „szektaveszély” miatt próbált szigorítani a törvényen, újabban viszont igyekszik távol maradni az ideológiai csatározástól, és pénzügyi visszaélésekre hivatkozik.

Az államtitkár szerint a „primer vallási tevékenységet folytató közösségeknek” nincs mitől tartaniuk: a kormányzat azokat a szervezeteket szeretné kiszűrni, amelyek adókedvezmények és gazdasági előnyök reményében választották az egyházi formát.

Az egyházalapításhoz jelenleg elegendő száz ember, a bíróságon nyilvántartásba vett egyházak között jogi értelemben nincs különbség. A jövőben viszont két kategória jönne létre: a történelmi (vagy hagyományos) egyházak és az elismert egyházak csoportja. Az, hogy az adott egyház melyik kategóriába kerül, Szászfalvi közlése szerint inkább csak szimbolikus jelentőséggel bír.

Az egyházaknak általában újra regisztráltatni kell magukat a bíróságon, de azok, amelyek régóta jelentős szerepet játszanak az ország életében, más elbírálás alá esnek: a parlament döntése alapján, bírósági procedúra nélkül is megkapják az egyházi státuszt.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.