„Módosítani kell!”
A hivatalos budapesti – a kormányzati, parlamenti illetékesekkel és civil szervezetekkel folytatott – tárgyalásain Frank La Rue diplomatikusan, de erélyesen figyelmeztette Magyarországot a szólásszabadság korlátozásának veszélyeire, leszögezve: a korlátozásnak kivételnek kell lennie a médiaszabályozásban, nem pedig főszabálynak.
A világszervezet raportőre Kovács Zoltán kommunikációs államtitkárral tartott közös sajtótájékoztatót. Mint mondta, a legitim jogkorlátozást gyakran használják kifogásként az egyes államok a véleményszabadság elnyomására, majd – még egyértelműbben célozva a magyar médiatörvényre – a kiegyensúlyozott tájékoztatás követelményéről is beszélt, ami „elkerülhetetlenül a cenzúra egy formájává válik, függetlenül attól, hogy mi volt a jogalkotó szándéka”. A média elszámoltatható, tette hozzá, de elsősorban az emberek, nem pedig a kormány előtt, „különben ez egy nagyon veszélyes játékká válhat”. (La Rue ezt egy hétfői előadásán mondta; ott úgy fogalmazott, erre intette Hugo Chávezt is, amikor a venezuelai elnök a média rendszabályozásának szükségességéről beszélt.)
Felmerült a budapesti tárgyalásokon a médiahatóság függetlenségének kérdése is. Ezzel kapcsolatban La Rue fontosnak mondta a médiatestületek függetlenségét, sokszínűségét, hogy valamennyi párt, illetve a mé diát képviselő szervezetek is helyet kaphassanak. Fantasztikus dolog a kétharmados többség, jegyezte meg La Rue, „de a kétharmad sem lehet kifogás”. Arra reagálva, hogy a médiatanács tagjainak 9 éves megbízatása 9 évvel meghosszabbítható, La Rue azt mondta: „nagyon furcsa lenne”, ha ugyanazok ülnének a testületben csaknem két évtizeden át.
A bírálatokra válaszul Kovács Zoltán nem reagált az ENSZ-raportőr kifogásaira. Biztosította, hogy Magyarország minden szempontból törekszik megfelelni a nemzetközi elvárásoknak, de „specifikus helyismeretre van szükség ahhoz, hogy meg lehessen érteni a magyar médiatörvényt”. A médiatanács összetételével kapcsolatos kérdésre válaszolva azt mondta, ez egy „filozófiai vita”, majd emlékeztetett, hogy volt olyan testület (az ORTT), amelybe civil delegáltakat is bevontak, de nem működött. (Erre Frank La Rue azt felelte, megérti, hogy a civilek bevonása megnehezítheti a döntéshozatalt, de „ilyen a demokrácia”.)
A médiatanács új típusú összetétele az államtitkár szerint „elvezethet oda, hogy végre depolitizálódjon a média világa”. A tagok 9 éves mandátuma „a mi felfogásunkban nem túlzottan hosszú”, sőt szerinte ez a függetlenség garanciája. Kovács hozzátette, a médiatanácsban „nem pártdelegáltak ülnek”, „nem a kormány delegáltjai”, hanem szakemberek, akik függetlenségét a törvény garantálja.
Budapesti tárgyalásainak tapasztalatait összegezve, az ENSZ-képviselő úgy fogalmazott, „nagyon nyitottak voltak” a tárgyalópartnerek, de úgy tapasztalta, a kormány változatlanul szabályozásban, „kontrollált környezetben” gondolkozik, abban, hogy „nem engedhetjük meg a rendetlenséget” – a magyar értékek, a családok, a hagyományok, a demokrácia védelmére hivatkozással. – Nagyon veszélyes ez a fajta gondolkodásmód, a demokrácia ennek pont az ellenkezőjét jelenti – hangoztatta Frank La Rue. Kovács erre válaszul azzal érvelt, hogy a szabályozás csak a legszükségesebb mértékben korlátozó. „Lehet, és politikailag motiváltan törekszenek is rá, hogy a szabályozást korlátozásként állítsák be”. A családi értékek és a rend – értve ez alatt a „dolgok normális rendjét” – nem jelenti azt, hogy kirekesztenének más értékeket, tette hozzá. Végezetül Kovács Zoltán megismételte, hogy „jelen pillanatban a kormánynak nincs oka arra, hogy változtasson a médiatörvényen”. Frank La Rue erre megismételte, hogy ő pedig kitart amellett, hogy módosítani kell a médiatörvényt, intenzív társadalmi párbeszéd alapján.
Frank La Rue a Népszabadságnak nyilatkozva úgy összegezte a vitát: „a kormányuk továbbra is szabályozás szükségességéről beszél, én pedig a szükségtelenségéről”. Kérdésünkre azt is elmondta, azért jött Magyarországra – azon túl, hogy meghívták –, mert kissé frusztrálja, hogy az Európai Bizottság által kieszközölt négypontos médiatörvény-módosítást elegendőnek tartja a magyar kormány. „Ez nem elég, a magyar médiatörvény alapvető módosítását tartom indokoltnak”. Szerinte egyértelmű hogy ha az Európai Bizottság, az Európa Tanács emberi jogi biztosa, az EBESZ médiabiztosa és az ENSZ raportőre is hasonlóan foglal állást a médiatörvényről, akkor „valami tényleg nincs rendben, valamit változtatni kell”. Hibás megközelítésnek mondta, ha egy kormány azt hiszi, hogy a rendelkezésre álló többségével bármikor, bármilyen döntést meghozhat. Arra a kérdésünkre, mit tanácsol a magyar civil mozgalmaknak, a médiának, Frank La Rue azt felelte: a sajtónak kell felemelnie jobban a hangját. Arra a felvetésünkre, hogy ez megtörtént, de a média és a civil mozgalmak is eredménytelenül tiltakoztak, a raportőr azt válaszolta, véleménye szerint „ennek folytatódnia kell”. Reményét fejezte ki, hogy amikor visszajön Budapestre (május végén), és civil szervezetek képviselőivel is találkozik, közösen kereshetnek megoldást.