Orbán Viktor ismét egy sorban említette Brüsszelt Moszkvával

„Mi azt a gondolatot, miszerint – önt idézem – hiszünk az Európai Unióban, mi ezt nem tudjuk elfogadni. Tehát mi nem hiszünk az Európai Unióban. Mi Magyarországban hiszünk, és az Európai Uniót egy olyan keretnek látjuk, ahol ha okosan tesszük a dolgunkat, akkor az a valami, amiben hiszünk, és amit Magyarországnak neveznek, megtalálja a számítását” – mondta Orbán Viktor hétfőn a parlamentben napirend előtt, a soros EU-elnökség értékelésekor, Mesterházy Attilának címezve szavait. Az MSZP-frakcióvezetője ugyanis a miniszterelnök felszólalására reagálva azt mondta: „ha sikeres soros EU-elnökségen vagyunk túl, akkor bizony Magyarország nemzeti érdekérvényesítő képessége is jelentősen javulni tud. Ezért mindenki, aki hisz az Európai Unióban, elfogadja annak alapértékeit...”.

A kormánypárti és a jobbikos honatyák tapssal szakították meg Orbán felszólalását, aki úgy folytatta: az Európai Unió többségével olyan együttműködést szeretnénk kialakítani, amelyben ők is megtalálják a számításukat és mi is. Számunkra az Európai Unió nem hit kérdése, hanem észkérdés.

Aztán Orbán Viktor megvilágította az EU-hoz való viszonyulásunkat, így: talán egy szellemi kiindulópont érdekében nem haszontalan rögzíteni –mert jól látható a Jobbik hozzászólásából is, a kereszténydemokratákéból is, meg a fideszesekéből is –, hogy azért az zavarja a magyar közvéleményt, hogy 50 vagy 40 évente mindig másban kell hinni: hol Bécsben, hol Moszkvában, hol a KGST-ben, hol az Európai Unióban, hol a NATO-ban. Ez egy idő után aláássa a politikát, „úri huncutságnak” mutatja, és elveszítik az emberek a közéletbe vetett bizalmukat. – Bennünket a magyar nemzet érdekei vezetnek, amiket össze akarunk hangolni más nemzetek érdekeivel és szempontjaival. Mi ezt „egy modern nemzetköziségnek” tekintjük, amely megkülönbözteti ezt a gondolkodásmódot attól a premodern nemzetköziségtől, ami a nemzeti érdekek föloldásában és egy világegyesülésben látta a nemzetközi rend és a világ jövőjének kívánatos irányát.

Orbán Viktor az EU-elnökség legnagyobb sikerének azt nevezte, hogy Magyarország ma erősebb és függetlenebb, mint az elmúlt húsz évben volt. Az elmúlt három hónap legfőbb sikere, hogy Magyarország már ki tud állni a nemzetközi porondon saját magáért és polgáraiért. Amikor kell, vállalja a konfliktusokat is, és sikeresen meg is tudja vívni azokat – állította.

A miniszterelnök a legnagyobb teljesítménynek a közös gazdasági kormányzásról szóló hatos magyar jogszabálycsomagot nevezte. A T. Házban is megismételte: nem csatlakozunk a német–francia versenyképességi paktumhoz, „eszünk ágában sincs adókat növelni”. Aztán – az Európai Bizottság elemzésére hivatkozva – Orbán Viktor közölte: ha a versenyképességi paktumhoz csatlakoznánk, tehát konszolidált társasági nyereségadó-alapot hoznánk létre, akkor Magyarország 0,4–0,9, majd egyszázaléknyi gazdasági növekedést veszítene el. „Márpedig egyszázaléknyi gazdasági növekedés körülbelül 50-70 ezer munkahelyet jelent. Aki tehát azt javasolja, hogy mi is csatlakozzunk ehhez a paktumhoz, az be akar zárni 50-70 ezer munkahelyet Magyarországon.

Akik azt akarják elhitetni velünk, hogy félnünk kell a konfliktusoktól, és úgy tudjuk megvédeni az érdekeinket és megőrizni a függetlenségünket, hogy behúzzuk fülünket-farkunkat, az az ember tudatlan, vagy más, nem magyar érdeket szolgál. Higgyék el nekem, hogy a szolgalelkűségnek soha sehol még más jutalma nem volt,mint a szolgaság, a történelem ebben nem ismer kivételt. Függetlenség és szabadság csak azoknak való, akik kiállnak érte és megharcolnak érte” – zárta parlamenti felszólalását a miniszterelnök.

Mesterházy Attila (MSZP) szerint a miniszterelnök felszólalása nagyrészt aktuálpolitikai volt. A soros elnökség történelmi felelősség.

Az MSZP számára is fontos, hogy sikerrel záruljon a hat hónap. Siker és előrelépés az energiabiztonsági megállapodás, előrelépés az uniós romastratégia előkészítése, és helyes a horvát integráció felgyorsítására tett erőfeszítés, eredmény a gazdasági kormányzásról az európai konszenzus. A politikai dimenzió szempontjából sokkal negatívabb a kép: az EU-elnökség előkészítésében részt vevő sok köztisztviselőt valószínűleg politikai okokból elbocsátottak, a médiatörvény beárnyékolta az elnökséget. Az alkotmányozás folyamata sem osztatlan sikerrel zárul, a Velencei Bizottság vizsgálja, ilyen még nem fordult elő soros elnökkel. Téves döntés az Euro Plusz Paktumból való kimaradás, tévedés, hogy a kormány lebegteti az euróbevezetésre tett erőfeszítéseket. Kudarc, hogy hazánkat nem hívták meg a líbiai válsággal kapcsolatos csúcsra. Kudarc az is, hogy a keleti partnerségi csúcs sem a mi elnökségünk idején jön létre, pedig Gödöllőre tervezték. Nem helyes az a stílus sem, amit a magyar miniszterelnök képviselt Strasbourgban, és hogy március 15-én Brüsszelt a szovjet Moszkvához hasonlította.

Megye vagy vármegye?

Még bizonytalan, hogy az új alkotmány közigazgatási-önkormányzati passzusaiban a „vármegye” vagy a megye kifejezés kap-e zöld utat a jövő heti parlamenti szavazáson.

Annak ellenére sem zárható még ki, hogy végül a megye „győz”, hogy az alkotmányügyi bizottság – a fideszes, kereszténydemokrata és jobbikos képviselők voksával – leszavazta Lázár János Fidesz-frakcióvezető cserére irányuló javaslatát. Tegnap az alkotmánytervezet részletes vitája során Lázár ismét a „vármegye” ellen érvelt, mondván: akinek cseléd volt a nagyapja, annak mást jelent ez a szó... Lapunkat fideszes források úgy tájékoztatták: noha Kövér László és Kósa Lajos, a Fidesz erős emberei is a „vármegye” mellett tették le korábban a voksukat, vannak más olyan, az alkotmányozásban meghatározó fideszesek, akik eleinte támogatták a „vármegyét”, ma viszont már a társadalomra gyakorolt, esetleg negatív hatása miatt inkább a megye kifejezés mellé álltak. A Lázár-féle módosító megszavazásához is kétharmados támogatás kell jövő hétfőn. (Cs. I.)

 

„Bennünket a nemzet érdekei vezetnek, amiket össze akarunk hangolni más nemzetek érdekeivel”
„Bennünket a nemzet érdekei vezetnek, amiket össze akarunk hangolni más nemzetek érdekeivel”
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.