Tüntet a melegek koalíciója
Nemzetközi emberi jogi egyezményekre hivatkozva elsősorban azt kifogásolják, hogy az Országgyűléshez benyújtott javaslat a házasságot kizárólag férfi és nő között ismeri el. Bár az Alkotmánybíróság döntésével megerősített egyéb törvények értelmében melegek most is csak bejegyzett élettársi kapcsolatot köthetnek, a tiltakozók szerint a jelenlegi alkotmány szövege elvileg nem zárja ki a házasság lehetőségét sem. A kormány változata viszont ellehetetlenítené a meleg közösségek egyenlő jogokért vívott küzdelmét.
Jogfosztásnak minősítette a fideszes előterjesztést a KINO Moziban tartott tájékoztatón Steigler Sándor, a Szivárvány Misszió Alapítvány kuratóriumi elnöke. További gond az alaptörvény tervezetével, hogy a hátrányos megkülönböztetés tilalmáról szóló rész nem nevesíti a szexuális orientációval kapcsolatos diszkriminációt – mondta Dombos Tamás, a Háttér Társaság a Melegekért képviselője, aki úgy vélte, a Fidesz engedett a kisebbik kormánypárt, a KDNP „zsarolásának”.
A petíció aláírói létrehozták a Meleg Egyenjogúságért Koalíciót. A szövetséghez nem meleg jogvédő szervezetek is csatlakoztak, közöttük az Amnesty International egyik csoportja és a TASZ (Társaság a Szabadságjogokért). Nyilvánvalóvá kell tenni, hogy nem pusztán a melegek közössége, hanem az egész ország problémája, ha ilyen rendelkezések kerülnek be az alaptörvénybe – hangsúlyozta Dénes Balázs, a TASZ elnöke. A jó alkotmány integrál, és nem kirekeszt. Az alkotmányozási folyamat jellemzésére szerinte elegendő egyetlen szó: abszurd.
„Háromgyerekes, heteró édesanyaként” tiltakozott a melegek megkülönböztetése ellen Nagyné Farkas Ibolya, a családok érdekvédelmével is foglalkozó PFLAG Egyesület vezetője.
Az alkotmány várható elfogadása előtt a melegek koalíciója is demonstrációt szervez: a tüntetés április 15-én, pénteken este hat órától kezdődik az Alkotmány utca és a Kossuth tér kereszteződésénél. A szervezők „minden jó érzésű állampolgárt” várnak – magánemberként politikusokat is.