Gyógyszerár –ezt is a betegek fizetik
Bár a hivatalos kommunikáció szerint az intézkedéssel a betegek nyerhetnek, hiszen az árversenyt generálhat a gyártók között, ez az állítás kissé sántít, hiszen a 114 termékből mindössze 37 gyógyszer esetében csökkentettek a gyártók az áraikon. Viszont lesz olyan vérnyomáscsökkentő, amely március végéig csak 452 forint volt, április 1-jétől viszont 1322 forintba kerül. Vagyis: csak ennél az egyetlen szernél a betegek költségei közel a háromszorosára nőnek.
A csontritkulásos betegek is aggódhatnak, hiszen a gyógyszereik közt van olyan, amelynek költsége 1450-ről 3000 forintra nő. A gyógyszerárváltozást hozó intézkedés úgy hoz évente ötmilliárdos megtakarítást az államnak, hogy ebből közel négymilliárd forintot a betegekre terhel.
A szakértő szerint az árváltozásban érintett kombinációs készítmények legfontosabb előnye, hogy a beteg egyszerűbben tudja magát tartani az orvos által előírt adagoláshoz. A krónikus betegségek esetében a betegek jelentős része nem tartja magát a javasolt gyógyszerszedési sémához.
Erre a tényre már a kormány is ráébredt, hiszen a napokban fejtették ki, hogy a Széll Kálmán Tervben meghatározott megtakarítás egy része abból ered majd, hogy az orvos gyógyszerszedésre vonatkozó utasításait nem követő betegektől megvonnák a támogatást. Csakhogy e mostani intézkedés ezzel ellentétes: április elsejétől egyik oldalon megvonják a kedvező támogatást a kezelési utasításokat nem követő betegektől, másik oldalon azon szerektől is, amelyek nemzetközi vizsgálatok szerint is bizonyítottan egyszerűbb szedniük a betegeknek.
(Nézze meg, mennyit drágult az ön gyógyszere: http://nol.hu/ belfold/a_dragulo_gyogyszerek_ teljes_listaja_forintrol_forintra)
1,5 millió
embernek drágul a havi gyógyszeradagja.
114 gyógyszer
társadalombiztosítási támogatását csökkentik.