Balla Irma fia újra szabad
– Mit éreztél abban a pillanatban, amikor meghallottad az ítélőtábla végzését?
– Nagyon örültem.
– De mi volt az, amire először gondoltál?
– Ööö... Nagyon örültem.
– Jó-jó, demi volt az első érzésed? A legelső?
– Hát... Mondom, hogy az öröm.
– De úgy értem, az első gondolat?
– Felmentésre számítottam, de azért... Örültem.
Egy újságírónő kérdezgette ifj. Schönstein Sándort tegnap a Debreceni Ítélőtábla épületében, alig negyedórával azután, hogy a 2007-ben brutális kegyetlenséggel megölt Balla Irma fideszes önkormányzati képviselő fiáról levették a bilincset. Ám ennél többet nem nagyon sikerül kihúzni a 33 éves fi atalemberből. Furcsa is lenne, ha megnyílna előttünk. Hiszen annak idején éppen azáltal vált gyanússá a rendőrség, majd a vádhatóság szemében, hogy túlságosan szenvtelenül viselte az édesanyja erőszakos halálát. A bűncselekmény idején a Corvinus egyetem gazdasági informatikus szakán tanuló fiatalembert 2008-ban tartóztatták le a gyilkosság vádjával, és tavaly – első fokon – tizenkét év fegyházbüntetésre és tízmillió forint perköltség megfizetésére kötelezték. Büntetőpere fellebbezés révén került a Debreceni Ítéltőtáblára, ahol a Ficsor Gabriella által vezetett bírói tanács tegnap hatályon kívül helyezte az elsőfokú ítéletet, új eljárásra kötelezte a bíróságot, a fiatalember előzetes letartóztatását megszüntette, és elrendelte az azonnali szabadon bocsátását.
A végzés kihirdetését az áldozat fi a ugyanolyan érzelemmentesen hallgatta végig, mint annak idején a súlyos fegyházbüntetés kiszabását. Holott az ítélőtábla komoly kritikával illette a Balla-ügyben szerepet játszott hatóságok munkáját. Ficsor Gabriella azt mondta: ha az elsőfokú bíróság abból a logikából indult ki, hogy ki mindenki nem követhette el a bűncselekményt, akkor ez nem menti fel a bíróságot az alól, hogy a vádlott bűnösségét bizonyítania kell. Az ítélőtábla szerint az elsőfokú ítélet megalapozatlan, hiányos és logikátlan, sőt több ponton iratellenes volt.
A fiatalember a továbbiakban már nem vádlottnak és elítéltnek, hanem újra gyanúsítottnak tekintendő, és mivel az ítélőtábla szerint nem kell tartania szökésétől és elrejtőzésétől, ezért szabadlábon védekezhet. Az új bírósági eljárásban az ügy mintegy nyolcvan tanúját nem kell újra kihallgatni, de az ítélőtábla elrendelte annak a pajszernek a megvizsgálását, amely a gyanúsított védője, Magyar György szerint az elkövetés eszköze lehetett.
Magyar György a végzés kihirdetése után a sajtónak azt mondta: ami az ítélőtáblán történt, az nem a védence, és nem is a védő győzelme vagy sikere, hanem az igazságszolgáltatás dicsősége. Ezt azzal indokolta: az ítélőtábla bebizonyította, hogy a jogszolgáltatás abszurditásait és anomáliáit a jogrendszer képes korrigálni és kezelni. Kérdésünkre hozzátette, hogy az állammal szemben benyújtandó esetleges kártérítésről még korai beszélni, hiszen az új eljárásban leghamarabb idén karácsonyra születhet új elsőfokú ítélet.
A tárgyalás alig negyven percig tartott, majd a bilincstől megszabadult ifj. Schönstein Sándor nyakába borultak a zokogó családtagjai, a testvére, a barátnője, valamint az édesapja. Arra a kérdésemre, hogy az ítélet hatályon kívül helyezésére számított-e, vagy a felmentésében, a fiú azt felelte: mindenre gondolt, csak egyvalamire nem. Hogy börtönben marad. Úgyhogy amikor meghallotta a végzést, nagyon örült.