Tüntetés a pécsi iskolákért
A Fidesz irányította pécsi közgyűlés úgy döntött, hogy az idén nem biztosítja a közalkalmazottaknak a cafeteriát, ami azt jelenti, hogy az érintettek éves bruttó jövedelme átlagosan 80 ezer forinttal csökken. (A közgyűlés szocialista frakciója látott forrást a cafeteriára, ám javaslatát a többségi oldal leszavazta.) A közalkalmazottak azért is nehezményezik az említett bérkiegészítés megvonását, mert jövedelmüket az állami költségvetés is csökkentette. Ennek következtében 21 ezer forintról 10 ezerre apadt a közalkalmazottak továbbképzési támogatása, a pedagógusok pedig 14 ezer helyett 4 ezer forintot kapnak szakkönyvvásárlásra.
Az elvesztett cafeteriát szeretnék visszakapni a tíz érdekképviselet által szervezett pécsi demonstráció résztvevői. A tüntető pedagógusok amiatt is szót emeltek, hogy Pécs újból iskolabezárásokra készül.
Erről a tervről most kezdődik szakmai vita, s csak azután voksol róla a közgyűlés. A pedagógusok úgy vélik, hogy a csökkenő gyereklétszámmal indokolt iskolabezárások rontják az oktatás színvonalát, mivel a megmaradó intézményekben megnőnek az osztálylétszámok, és nem lesz lehetőség a speciális oktatási igényű diákok képzésére. A pedagógusok tartanak attól is, hogy az intézménybezárás elbocsátásokkal jár. A tüntetés egyik szónoka elmondta, hogy többen is eljöttek volna a demonstrációra (a pécsi közalkalmazottak nagyjából tizede volt ott a téren), ám a tanárok félnek a retorziótól.
A pécsi tüntetés céljait támogatta és a demonstráción húsz taggal részt vett a Jobbik helyi szervezete is. Pécs irányítói – akik a tüntetésről és az ott megfogalmazott követelésekről nem kívántak nyilatkozni – alapvetően takarékossági okokból vonták meg a cafeteriát, s ugyanezért tervezik az iskolabezárásokat is. Ismert, hogy Pécs eladósodott, s az évente 40 milliárd forintból gazdálkodó város hitelállománya eléri a 32 milliárdot.