Röviden
Kétharmados lesz a kisebbségi törvény?
A Fidesz–KDNP nyitott arra, hogy a nemzetiségek és népcsoportok véleményének figyelembevételével módosítsa az alaptörvény tervezetét – közölte Szájer József, a nemzeti konzultációs testület fideszes vezetője azután, hogy a magyarországi kisebbségi önkormányzatok vezetőivel tárgyalt. Mint elmondta, a lehetséges módosítások között említette: nyitottak arra, hogy a kisebbségi törvény visszakerüljön a sarkalatos – azaz kétharmados – törvények körébe. (mti.hu)
Távozik Esztergom alpolgármestere
Lemondott tisztségéről Esztergom LMP-s alpolgármestere, Batyikné Csőke Ágnes a csütörtök esti képviselő-testületi ülésen, aki a döntését egészségi okokkal indokolta. Hozzátette: alpolgármesteri funkcióját társadalmi megbízatásban látta el, miközben pedagógusként dolgozott, s a két feladat összeegyeztetése nehézségeket okozott számára. Tétényi Éva (független) polgármester az MTI-nek elmondta, a mostani ülésen biztosan nem jelöl alpolgármestert. (mti.hu)
Geréb Ágnesék kegyelmet kérnek
Védőbeszédekkel folytatódott csütörtökön a Fővárosi Bíróságon Geréb Ágnes szülész-nőgyógyász és társainak pere; az ügyvédek védenceik felmentését indítványozták. A Fővárosi Bíróságon 2010.
június 8-án kezdődött Geréb Ágnes és négy társa büntetőpere. A bíró a tárgyalás elején bejelentette: a vádlottak kegyelmi kérelemmel fordultak Schmitt Pál köztársasági elnökhöz, mivel az otthon szülés szabályai kialakulóban vannak. (mti.hu)
Egységes európai felsőoktatást
Az európai felsőoktatási rendszereket egységes szerkezet felé kell elmozdítani, és erősíteni kell az együttműködést a felsőoktatási intézmények között – mondta Hoffmann Rózsa Gödöllőn. A Nemzetközi Bologna Csoport ülése előtt tartott sajtótájékoztatóján az oktatásért felelős államtitkár kiemelte: a bolognai folyamat „túlfeszíti az EU kereteit”, mivel abban 47 ország vesz részt. A bolognai folyamat nem része az uniónak, de az EU támogatja a működését – hangsúlyozta. (mti.hu)
MSZP: Szijjártó fizessen
Az MSZP elvárja Szijjártó Pétertől, hogy fizesse vissza „a jövedelme és a mezei államtitkárok juttatása közötti, havi egymillió forintos különbözetet, amelyet továbbra is fölmarkol minden hónapban”. Az ellenzéki párt az MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményében úgy fogalmaz, hogy a miniszterelnöki szóvivő havi jövedelme bőven meghaladja a kétmillió forintot, „így hónapról hónapra beveri a fejét a közszférában bevezetett bérplafonba”, miután a vonatkozó törvényt „szó szerint Szijjártóra szabták, a miniszterelnöki biztosnak kinevezett szóvivő így egy munkáért két fizetést vehet fel, s a legjobban kereső állami alkalmazottként kétszer annyit keres, mint a belügyminiszter”. (mti.hu)