„Eddig sem Bob Marley irányította a drogpolitikát”

Hiába rendeztek emiatt konferenciát, a civil szervezetek továbbra sem tudják, hogy mi a baj a kormány által elutasított drogstratégiával, ahogy arra sem kaptak választ, hogy kik készítik és miben is lesz más az új. Eddig csak annyi derült ki, hogy a kormány szerint statisztikáktól függetlenül rossz a helyzet.

Hogyan tovább hazai drogpolitika? címmel rendezett a közelmúltban négy, a drogszcénában dolgozó civil ernyőszervezet konferenciát, ahogy fogalmaztak: „a szakmában uralkodó bizonytalanság enyhítése érdekében”. Ahogy korábban beszámoltunk róla, a Kábítószerügyi Koordinációs Bizottság decemberi ülésén Téglásy Kristóf, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium ifjúságügyi főosztályának vezetője bejelentette: a 2009-ben elfogadott nemzeti drogstratégiát vállalhatatlannak tartják, megszüntetik. Év végére új stratégia készül, mert a kormány „a rosszul értelmezett szabadságjogokkal szemben az élet védelmére helyezi a hangsúlyt”. Portörő Péter nemzeti drogkoordinátort és Felvinczi Katalint, a Nemzeti Drogmegelőzési Intézet igazgatóját felmentették. Felvinczi Katalin szerint a stratégia legfőbb bűne, hogy 2009-ben készült. Emlékeztetett arra, hogy az előző stratégiáról kétszer készült értékelés, de egyikre sem volt kíváncsi egy politikus sem.

– El kell gondolkodni azon, hogy a politika miért érdektelen az értékelési tapasztalatokkal szemben, miért löki a kérdést ideológiai mezőbe, melyben a közjó szemben áll az emberi szabadságjogokkal, a morálisan jó pedig a pragmatikus megoldásokkal – hangsúlyozta.

Portörő Péter volt nemzeti drogkoordinátor közölte, hogy továbbra is szeretne kiállni a stratégia mellett, amelyet kifejezetten jó szakmai anyagnak tart. – Kevéssé befolyásolta a politika, talán éppen ez a hibája – tette hozzá. Felhívta a figyelmet arra, hogy a legtöbb mutatót tekintve Magyarország igencsak kedvező pozícióban van az unióban.

Sárosi Péter, a Társaság a Szabadságjogokért drogpolitikai programvezetője elmondta, hogy majdnem minden kormány módosítgatta a Btk. kábítószerekkel kapcsolatos szakaszait, az elterelés intézményét például bevezették, aztán szűkítették, majd újra bővítették azok körét, akik igénybe vehetik. Most úgy tűnik, hogy újra szigorítás következik. – A kormány úgy állítja be, mintha az elmúlt éveket a drogliberalizáció jellemezte volna, mintha a drogkoordinátort nem is Portörő Péternek, hanem Bob Marleynak hívták volna – fogalmazott.

Szerinte az, hogy az unió 27 tagállama közül Magyarországnál csak három országban; Szlovákiában, Lengyelországban és Bulgáriában szigorúbbak a szabályok, nem azt mutatja, hogy liberális lenne a hazai drogpolitika. Felhívta a figyelmet arra is, hogy ha összevetjük az egyes országok drogfogyasztási szokásait és a szabályozás szigorát, semmilyen összefüggést nem találunk. A cannabist kipróbáló tizenévesek aránya például több, teljesen különböző drogpolitikájú országban – köztük Magyarországon – ugyanúgy alakult: a kétezres évek elején meredeken emelkedett, aztán lassan elkezdett csökkenni. Szerinte nem igaz a kormánynak az az érvelése sem, amely szerint a Btk. most lehetőséget ad a terjesztőknek, hogy magukat fogyasztónak mondva elkerüljék a büntetést. – A Btk. a terjesztő típusú magatartások elkövetőinek még csekély mennyiség esetén sem ad kiskaput – jelentette ki.

Rácz József, a Magyar Addiktológiai Társaság elnöke szerint aggodalomra ad okot, hogy a kormány a jelenleginél kisebb hangsúlyt helyezne a tűcsereprogramokra, mert ezekkel jelenleg az injekciós droghasználók 70 százalékát elérik.

– Nekik ez az egyetlen kapcsolódási pontjuk a többségi társadalommal, ha ennek lehetősége csökken, nőni fog körükben a közös tűhasználat, nagyobb arányban jelenhet meg a HIV-fertőzés – mondta.

A szervezők nem titkolt szándéka volt, hogymegtudják, pontosan mit is kifogásol a kormány az elmúlt tíz év drogpolitikájában és a megszüntetett drogstratégiában. Ezért is kérték fel Téglásy Kristófot, hogy Az elmúlt tíz év drogpolitikájának kritikája, avagy Új Nemzeti Drogstratégiát! címmel tartson előadást. A főosztályvezető szerint azonban „nincs idő a múlttal foglalkozni, az elmúlt éveket kritizálni, a médiában háborúskodni, ők inkább dolgozni akarnak”. Mindöszsze annyit mondott, hogy nagyon rossznak tartják a jelenlegi helyzetet, függetlenül attól, hogy Magyarország hol áll az uniós statisztikákban, mert nekik egyetlen, a drog miatt elveszített élet is számít.

Felvinczi Katalin és Portörő Péter – Nem értik, mi volt a baj az eddigi stratégiával
Felvinczi Katalin és Portörő Péter – Nem értik, mi volt a baj az eddigi stratégiával
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.