LMP, MSZP: csak feltételekkel

Csak akkor tér vissza az alkotmányozáshoz az LMP parlamenti frakciója, ha a Fidesz még a folyamat elején bizonyos garanciákat vállal –ezt javasolta hétvégi ülésén az LMP országos politikai tanácsa (OPT).

A testület szerint a kormányzó erőknek szakítaniuk kell az elmúlt hónapok „jogállamromboló politikájával” és „kőkemény” garanciákat kell adniuk arra, hogy a kétharmados parlamenti többségnél szélesebb társadalmi támogatottsággal fogadják el az új alaptörvényt.

„Nem kell nekünk ahhoz aszszisztálnunk, hogy elfogadnak egy új alkotmányt, majd ha kedvük vagy érdekük úgy hozza, a kétharmados többséggel újra és bármikor módosítják. Mert az eddigi magatartásuk és hozzáállásuk ezt a stílust mutatta” – fogalmazott egyik LMP-s forrásunk. Az ökopárt politikai tanácsa azt javasolta a frakciónak, hogy az alkotmányozási folyamatban való részvétel feltételeit konkrét jogszabálytervezetek formájában nyújtsa be az Országgyűlésnek. Schiffer András frakcióvezető lapunknak elmondta: miután parlamentáris működésben való részvétel forog kockán, ezért az LMP feltételeit is parlamentáris keretek között fogja közölni; várhatóan a keddi ülésen. „Továbbra is két nagy aggályunk van.

Egyfelől a Fidesz viszonya az alkotmányhoz meglehetősen visszás, másfelől a folyamat morális legitimációja is problémás. Nem az a kérdés, hogy az LMP részt vesz-e az alkotmányozásban, hanem, hogy az emberek részt vehetnek-e. Mondhatnánk úgy is, hogy nem az LMP-nek vannak feltételei, hanem a demokratikus alkotmányozásnak” – fogalmazott Schiffer András.

Az alkotmányozás volt az egyik fő téma az MSZP vasárnapi frakcióülésén is. Mesterházy Attila pártelnök a tanácskozást követően elmondta: a szocialisták törvényjavaslatot nyújtanak be, kezdeményezve, hogy az új alaptörvény elfogadásához négyötödös parlamenti többség legyen szükséges, az új alkotmány pedig csak akkor léphessen hatályba (hasonlóan más, nyugati gyakorlathoz), ha azt két egymást követő Országgyűlés jóváhagyta. Az MSZP egyúttal beterjeszt egy indítványt az új alaptörvény társadalmi egyeztetéséről, és csak akkor vesz részt az alkotmányozásban, ha a Fidesz elfogadja a két garanciális törvényjavaslatot, vagy ha az alkotmányozást az uniós elnökség lejárta után elölről kezdik.Mesterházy Attila saját weboldalán korábban azt írta: a szocialista párt nem lesz dísz „Orbán Viktor alkotmányozó bocskaiján”. A politikus ÚjMSZP – Új politika címmel indított sorozatot a honlapján, ebben az aktuális eseményekhez és hírekhez fűz kommentárt.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.