Mérséklődő, de tetemes Fidesz-előny
A Fidesz és az MSZP híveinek eltökéltsége ebben a hónapban közelebb került egymáshoz – az ellenzéki párt támogatói aktívabbak mint december–januárban, de még mindig visszafogottabbak mint a kormánypártiak. A biztos pártválasztói körben is mérséklődött a különbség: a januári 65-17 százalékos Fidesz–MSZP-arány 60-20-ra változott.
Az őszi hónapokban lévő mélypontról elmozdult a Jobbik és az LMP. A nemzeti radikális párt a választópolgárok hét, az ökopárt négy százalékát vonzza (csaknem hatszázezer, illetve bő háromszázezer embert). Az utóbbi hónapok adatai alapján kijelenthető, hogy a biztos pártválasztók körében a Jobbik egyértelműen tíz százalék fölötti (most 12 százalékos) párt, az LMP pedig fölötte van a bejutási küszöbnek (hat százalék).
Erősödött a választók politika iránti figyelme, érdeklődése. Mindeközben folyamatosan érezhető a közhangulat enyhe romlása, havi 2-3 százalékponttal emelkedik azok aránya, aki szerint rossz irányba mennek a dolgok (jelenleg 61 százalék osztja ezt a nézetet), s csökken azoké, akik pozitív fejleményekről számolnak be (most 30 százalék van ezen a véleményen).
A közhangulat negatív változása rendszerint a kormánypártok gyengülésével, az ellenzék erősödésével jár együtt. Ezt az összefüggést most is megfigyelhetjük, de a korábbi évtizedekben megszokottnál mérsékeltebben. A Fidesz táborának csökkenése nem egyenes vonalú, hanem hullámzásokkal tarkított. Januárban még úgy tűnt, hogy megáll a lefelé tartó trend, február elejére azonban megint fogyatkozott a táboruk. A kormánypárt veszteségei egyértelműen lokalizálhatók.
Az idősebb generáció, a 65 év felettiek körében megfeleződött a Fidesz támogatottsága: januárban 37 százalékuk volt a kormánypárt híve, most 19 százalék. Ezáltal egy utoljára négy évvel ezelőtt tapasztalható jelenségre figyelhetünk fel: az MSZP az idősebb generáció körében nagyobb (25 százalékos) táborral rendelkezik mint a Fidesz. Ha nem is olyan jelentős mértékben mint a 60 év felettieknél, de relatíve sokat veszített a kormánypárt az alapfokú végzettségűek körében: 39 százalékos támogatottságuk 28 százalékra csökkent. Itt azonban továbbra is a legerősebb pártnak számít, a szocialisták ugyanis 12 százalékon állnak.
Az utóbbi években a főváros is egyértelműen a Fideszé volt, most is vezetnek az MSZP előtt, de szoros a verseny: 23-20. A kormánypárt bázisát továbbra is – sőt, még inkább – a társadalmi középrétegekben találhatjuk meg, ezekben sem korábban, sem az elmúlt hónapban nem csökkent a támogatottsága. (Ipsos)
Az adatfelvétel ideje: 2011. február 1–7. A megkérdezettek száma: 1500 fő, ők együttesen az ország 18 éves és annál idősebb lakosságát képviselik. A közvélemény-kutatás során kapott adatok legfeljebb plusz-mínusz 2,5 százalékkal térhetnek el attól, amit akkor kaptunk volna, ha minden választókorú személyt megkérdeztünk volna az országban.