A kereszténydemokraták ultimátumot adtak, majd meghátráltak
Amagzattal kapcsolatosan csak olyan megfogalmazás kerülhet az új alkotmányba, amely megfelel a status quónak. Siófokon moratóriumot hirdettünk e téren, s ez a hatályos törvényre is igaz – mondta lapunknak tegnap egy fideszes politikus. Csütörtökön – a Szájer Józseffel közösen tartott siófoki sajtótájékoztatón – a KDNP-s Surján László EP-képviselő is megfogalmazta „üzenetét”: az új alkotmány nem fogja megváltoztatni a jelenleg érvényes, a magzatvédelemre, illetve terhességmegszakításra vonatkozó előírásokat. Az Antall-kormány népjóléti minisztere, aki jegyezte az 1992-es törvényt is, hozzátette: nem szeretnék, ha az alkotmányozást – téves feltételezések alapján – olyan euró pai viták kísérnék, mint a médiatörvényt. „Nincs különösebb indok a változtatásra. Az más kérdés, hogy ez nem felel meg a kereszténydemokrata felfogásnak”, utalt halványan arra, hogy a KDNP nem feltétlenül elégedett a helyzettel.
Surján László nem beszélt arról, hogy milyen „kőkemény viták” előzték meg a tegnapi közös sajtótájékoztatót. Arról sem ejtett szót, hogy szerdán „zsinórban” volt külön KDNP-frakcióülés, elnökségi ülés és hogy „a kormány megalakulása, 2010. május 29-e óta soha nem látott vita” alakult ki a kereszténydemokraták és a Fidesz között. Tegnap össze kellett hívni a KDNP és a Fidesz elnökségét is a konfliktusok feloldására. A lapunkhoz eljutott hírek szerint a KDNP felindulását az váltotta ki, hogy a Salamon László vezetésével kidolgozott 16 oldalas alkotmánykoncepció mellett egy másfél oldalas összefoglalót osztottak szét, és ez a „papír” nem tartalmazta a házasságról, a család alkotmányos védelméről, s legfőképp a magzati élet védelméről szóló passzusokat. Holott a kereszténydemokraták számára „ezek az alapvetések azok, amik köteleznek”. A KDNP-sek lelkiismereti kérdést csináltak az ügyből, mondván, „ez az a kérdés, amit unokáink, a nemzet kérhet számon rajtunk”. A vitának volt olyan pontja, amikor a KDNP részéről ultimátumot adtak a miniszterelnöknek, illetve a Fidesznek, mégpedig akképpen: a magzati élet, a házasság és a család alkotmányos védelme az a fundamentum, amivel mindenki azonosulni tud. De ha a Fidesz ezt másként gondolja, vagy a Fidesz számára ezek az alapvetések alkotmányosan nem fontosak, akkor nem is kell új alkotmány.
Az abortuszszabályok szigorításába vagy egy ilyen hazug riogatásba belebuknánk –a kiszivárgott hírek szerint ez volt Orbán Viktor konklúziója. A miniszterelnök ezzel arra utalt, felesleges olyan megfogalmazást az alkotmányba emelni, amely lehetőséget ad a támadásra, „s annak a hazug hírnek az ellenzéki terjesztésére, hogy lám, mégis jön az abortusztilalom”.
A vita során Kövér László állítólag úgy fogalmazott a KDNP-re utalva, hogy „egy világnézeti rétegpárttal nehéz tárgyalni”.
– Tegnap viszont az ebédnél a KDNP visszavonult. Tudomásul vették, hogy politikailag az abortuszt illetően a moratórium a helyes döntés – mondta egyik forrásunk.
A kormány, azaz a tárcák a következő harminc nap alatt készítik el a részletes reformterveket – tudtuk meg. Így Orbán Viktor hétfőn a parlament első tavaszi ülésén csak az irányokról beszél. A változások érintik az önkormányzati törvényt, de az oktatást, az egészségügyet, a munka világát, a közösségi közlekedést is.