Bérplafon? Bőven hullik a morzsa a cégvezetőknek
A 2009. évi CXXII. törvény alapján minden költségvetési adóforintokból finanszírozott állami cégnek nyilvánosságra kell hoznia a vezetők fizetését, prémiumát, kiegészítő jövedelmét és a cégtől kapottmás kedvezményeiket is. E törvényi kötelezettség ellenére a fővárosi cégek felének honlapján – ha egyáltalán van ilyen – február elejéig hiányosan vagy egyáltalán nem szerepeltek a vezetők bérezésére vonatkozó közérdekű adatok. A cégvezetők fizetését firtató kérdésünkre válaszul viszont pár nap alatt felkerültek a világhálóra a lapunk által hiányolt adatok – január 31-i dátummal.
Sőt hirtelen az is kiderült, hogy a fővárosi önkormányzat megállapodásra jutott Kocsis István BKV-vezérigazgatóval fizetése csökkentésében. Erről lapunk tájékoztatása mellett rögvest közleményt is kiadott a főváros sajtóosztálya. A közlekedési vállalat vezetője jelenleg hárommillió-hétszázötvenezer forintos havi jövedelmet – személyi alapbére másfél millió forint + 150 százalékos prémiumot – tudhat magáénak, de már nem sokáig.
A bértábla érvényesítésére György István főpolgármester-helyettes és a Budapesti Közlekedési Központ tárgyalásokat kezdeményezett a BKV vezetésével. Meg is állapodtak: hamarosan csökkentik a BKV-vezetők fizetését. Az intézkedéssel mintegy 250 millió forintot takarít majd meg a főváros. Elsőként Kocsis István munkaszerződését módosítják március végéig. A BKV vezérigazgatójának fizetése évi 18 millió forinttal csökken, tehát havi másfél millióval.
A fővárosi tulajdonban lévő cégek ügyvezetőinek egyébként január végére kellett tájékoztatást adniuk az októberben elfogadott bértábla végrehajtásáról. Ebből valószínűleg más érdekességekre is fény derül. Például arra, hogy miképpen kaphat a Budapesti Városüzemeltetési Központ vezérigazgatója, László György saját cégének igazgatósági tagjaként további 357 ezer forint tiszteletdíjat. S vajon miért szükséges az FKF Zrt. vezetéséhez a vezérigazgató mellé három helyettes és 14 igazgató havi 1–1,4 millió forintos fizetéssel és fejenként 390 ezer forintos cafeteriával? De a Budapest Főváros Vagyonkezelő Központ Zrt. vezérigazgatójának, Nagyunyomi-Sényi Gábornak az évi 420 ezer forint értékű cafeteriája, illetve a 62 823 forintos gépkocsihasználat-térítése se tartozik a szigorú bértábla hatáskörébe. A 75 százalékban önkormányzati tulajdonban lévő Fővárosi Csatornázási Művek Zrt. vezérigazgatójának 2,059 millió forintos keresete plusz 30 százalékos prémiuma pedig messze túllépi a városatyák által szabott határt.
Nemcsak egyes fővárosi cégek vezetői kereshetnek kétmillió forint felett, hanem az állami cégek vezető is. Rájuk sem vonatkozik az Orbán Viktor miniszterelnök által a közszférára bevezetett kétmilliós bérplafon. Például a Magyar Fejlesztési Bank vezérigazgatója, Baranyay László a szerződése alapján elméletileg havonta kétmillió forint fizetést és ezenfelül az alapbére nyolcvan százalékának megfelelő prémiumot kaphat, cafeteriakerete évi 1,1 millió forint, és garantálják a 13. és 14. havi fizetését is. Mindent összeadva így éves szinten akár több mint negyvenmillió forintot is kereshet.
Hasonló a helyzet más állami cégeknél is. A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-nél a vezérigazgató és az általános vezérigazgató-helyettes kétmillió forintos bér mellett maximum tízhavi prémiumot kaphat. Baji Csabának, a Magyar Villamos Művek vezérigazgatójának személyi alapbére szintén kétmillió forint, és az alapbér nyolcvan százalékának megfelelő prémiumban részesülhet feladatai maradéktalan teljesítése esetén. A Népszabadság megkérdezte ezen cégeket, hogy a vezetők kaptak-e prémiumot. Mindhárom cégnél nemleges volt a válasz. Az MFB szerint náluk „nem volt béremelés, sem prémium, sem cafeteriamódosulás, sem jutalom, amióta a Baranyay László-féle új vezetés a hivatalába lépett”.
Az MNV arról tájékoztatott, hogy a cég vezérigazgatója és általános vezérigazgató-helyettese, valamint más vezető állású munkavállalói az elmúlt hat hónapban nem részesültek prémiumban. A 2010 második fél évére számukra meghatározott prémiumfeladatok kiértékelése jelenleg folyamatban van – közölték. Az MVM pedig azt válaszolta, hogy az augusztustól hivatalban lévő vezérigazgató és az új vezérigazgató-helyettesek az igazgatóság javadalmazási szabályzatában megállapított külön prémiumot mind ez idáig nem kaptak.