Csődbe megy a szigetvári kórház?
A kórház ügyvezetése ezután levélben kérte a képviselő-testületet: járuljanak hozzá, hogy a kórház előleget kérjen a működtetésre az OEP-től. Ehhez ugyanis a tulajdonosok garanciavállalása kell. A Medical Investments kisebbségi tulajdonosként kizárólag a rá eső részt hajlandó vállalni.
A kórház helyzetéről a múlt pénteken zárt ülésen tárgyalt a képviselő-testület, s a képviselők többsége elutasította a kórház-finanszírozási előleg felvételét. A kórházműködtető kft. többségi tulajdonosaként az önkormányzat csak az alkalmazotti létszám további bérfizetéseire vállal garanciát.
A város kezelésében lévő, két éve közel kétmilliárdos felújításon átesett kórház kálváriája nem új keletű. Az intézmény működése az elmúlt években folyamatosan veszteséges, a trendet sem a korábbi (Relevans Kft.), sem a jelenlegi (Medical Investments Zrt.) pénzügyi szakmai üzemeltető nem tudta megtörni. A helyzet nem függetleníthető a város csaknem évtizedes finanszírozási problémáitól, a bíróság tavaly elrendelte Szigetvár adósságrendezési eljárását. (Népszabadság, 2010. augusztus 10.) Néhány éve ugyanis a 2,5 milliárd forintból gazdálkodó város svájcifrank-alapú kötvényeket bocsátott ki a fürdőépítésre és más beruházásokra 1,1 milliárd forint, a kórház fejlesztésére 500 millió forint értékben.
A fürdő megépült, a 600-700 milliós adósságot maga előtt görgető kórház azonban a napi kiadásokra költötte a kötvényekből befolyt pénz javát. A megmaradt összeget a kötvényt kibocsátó CIB fedezetként zárolta. A kórház egymilliárdos adóssága az intézményt működtető önkormányzati cég, a SZEESZ Kft. nevén van. E cég 49 százalékát vette meg a Medical Investments, és vállalta, hogy üzemelteti az intézményt, illetve fizeti az önkormányzati kft. adósságát. Ám ha az új gazda ellehetetlenül, akkor a kórház adóssága is visszaszáll a városra.
Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár kommunikációs irodája lapunkat egy korábbi információnk kapcsán annak közlésére kérte, hogy az államtitkár az egészségügy szerkezetátalakítása során elképzelhetőnek tartja akár a gyógyszerkassza csökkentését is, de ahhoz ragaszkodik, hogy a megtakarított összegek az ágazatban maradjanak. A kérdést az tette élessé, hogy december elején Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter jelezte, hogy februári kormányzati csomaggal 100 milliárdot kivonnának a gyógyszertámogatásból.