„Ezek a meghurcoltatások gyanúsak”

Felháborodással fogadták filozófuskörökben a Magyar Tudományos Akadémia Filozófiai Kutatóintézetének nyújtott állami támogatásokkal összefüggésben az elszámoltatási biztos feljelentésére indított rendőrségi nyomozást. Budai Gyula kormánybiztos egy, a kutatóintézetnek a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal által tanulmány elkészítésére nyújtott (három év alatt 70,5 millió forintos) támogatás miatt tett feljelentést, a BRFK pedig hűtlen kezelés gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen indított eljárást. Több ügyben is vizsgálat indult, miután a Magyar Nemzet arról cikkezett, hogy hat pályamunkával összesen csaknem félmilliárd forinthoz jutott hozzá a Gyurcsány-kormány idején „a Radnóti Sándor, Heller Ágnes, Vajda Mihály, Gábor György és Geréby György alkotta filozófusi kör”, holott a pályázatokat „tartalmi okok miatt vissza kellett volna utasítani”, többször is hangsúlyozva, hogy liberális filozófusok köréről van szó, amely rendszeresen kritizálta a Fidesz tevékenységét.

A hírbe hozott kutatók és műhelyek a konkrét pályázatok eredményeiről egyébként részletesen beszámoltak, ahogy a Debreceni Egyetem Filozófia Intézete és a Magyar Filozófiai Társaság is. A debreceni intézmény tiltakozását fejezte ki a pályázatuk szakmaiságát ért sajtótámadások, továbbá „a magyar filozófia nemzetközileg is elismert szaktekintélyeinek bemocskolása és a politikai szempontból motivált gyűlöletkeltés ellen”. A Magyar Filozófiai Társaság pedig azt kifogásolja, hogy a Magyar Nemzet egymással össze nem függő pályázatokat, kutatásokat mos össze Félmilliárdot kutattak el Hellerék címmel, „valamiféle szervezettséget vagy összeesküvést sugallva”. Öszszességében, a filozófiai társaság reméli, a közvélemény is átlátja, hogy a meghurcoltatások gyanúsak, „mivel túl szorosan összefüggnek a politikával”. Erről beszélt többek között a YouTube internetes megosztón közzétett interjújában Heller Ágnes is, aki az 1973-as filozófus perekhez hasonlította a történteket: akkor is gazdasági bűncselekményekkel vádolták a hatalommal szemben kritikus értelmiségieket, és most is – „különösen azokat, akik Orbán Viktorral szemben kritikusak”. A Hellerék és a félmilliárd összekapcsolása is ezt a célt szolgálja szerinte: ezt a baloldali, liberális filozófusi kört „politikailag ki akarják végezni”.

Az ügy előzményei Pálinkás József akadémiai elnök sokak által bírált kinevezéseire vezethetők vissza. Tavaly januártól Boros Jánost nevezte ki a filozófiai kutatóintézet élére, aki az érintettek szerint „tisztogatásba” kezdett az intézetnél, a munkatársak többségét leminősítette, négyüknek fel is mondott,Tamás Gáspár Miklóst pedig nyugdíjba küldte (ő ezt jogszerűnek, de méltánytalannak nevezte). A „tisztogatások” ellen – Radnóti Sándor kezdeményezésére – petícióban tiltakoztak, amit több mint ezren írtak alá. A kirúgott, illetve lefokozott filozófusok munkaügyi perei februárban kezdődnek. Boros egyébként az MTI-nek helytállónak mondta a Budai-féle feljelentés alapjául szolgáló információkat, hangsúlyozva, hogy a 70 millió forintos pályázat körüli „jogi anomáliákat” a múlt év első felében ő maga kezdte el feltárni, mégpedig „az MTA elnöke által elrendelt belső ellenőrzési vizsgálat egyes megállapításai alapján”.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.