„Nem vagyunk zombik!

Sokan tüntettek tegnap a sajtószabadságért a parlament előtt. A szervezők szerint mozgalom született.

Sok ezren (a szervezők rendőrségi becslésekre alapozva tízezerre tették ezt a számot) vettek részt tegnap este a Parlament előtt a sajtó szabadságáért tartott civil tüntetésen. Az új szájkosártörvény ellen a Facebook internetes közösségi oldalon szervezett demonstráción a sajtószabadságot súlyosan sértőmédiatörvény visszavonására szólítottak fel, az azt követelő petíciót Gryllus Dorka színész olvasta fel. Az Országgyűléshez, az Alkotmánybírósághoz és a kormányhoz intézett kiáltványukban alkotmányos és emberi jogaik tiszteletben tartása érdekében kívánják a médiatörvények alkotmányosságának vizsgálatát és módosítását a szakma bevonásával; a médiatestületek politikai függetlenségének biztosítását; az önkényesen kiszabható és aránytalan büntetések eltörlését; a magántitkok és az újságírók bizalmas forrásainak tiszteletben tartását; a közszolgálati hírszerkesztőségek függetlenségének helyreállítását – egyszóval mindazokat a garanciákat, amelyeket az új médiacsomag immár nem ad meg az újságírószakma számára. A kiáltványt (amit eddig az interneten ötezernél többen írtak alá) kifüggesztették a Parlament elé. Bakáts Tibor Settenkedő pedig arra szólította fel a résztvevőket, hogy minél többen küldjenek e-mailt Orbán Viktornak –annak reményében, hogy talán „leszakad a szerverük”.

A békés tüntetésen – fiatalok, idősek vegyesen – sokan szigetelőszalaggal tapasztották le a szájukat, ahogy a decemberi, Szabadság téri, kétezres tüntetésen is, mások transzparensekkel érkeztek: „Merjünk nagyot ébredni!”; „Neked szabad?” feliratokkal. „Nem vagyunk zombik! Jogunk, sőt éltető elemünk a szabad kifejezés!” – emlékeztette a közönséget Bakáts Tibor, majd bejelentették, hogy egy a hatalom számára megkerülhetetlen civil mozgalom születésének lehetünk szemtanúi (alátámasztásul elhangzott, hogy a Kossuth téri tüntetéssel egy időben Bécsben és Varsóban, illetve Pécsett is demonstráltak).

A Kossuth tér egy részét betöltő, korosztályban igen vegyes közönséget két zenei véglettel igyekeztek kielégíteni: a fiatalokat MC Busa, az idősebbeket Bródy János szórakoztatta. Bródy a Kádár-korszakra történő utalásokkal kezdte, attól óva, hogy „nehogy már megint úgy legyen, hogy szabad a sajtó – mindent megírhat, amit szabad”.

Az alig félórás tüntetés végén Bakáts bejelentette, hogy január 27-én a Kossuth téren, illetve az ország több pontján újabb tüntetés lesz – a sajtószabadságért ugyanis állandóan küzdeni kell. „Ne bízzon a hatalom abban, hogy elfáradunk!” Vagy a tüntetés volt túl rövid, vagy a buzdítás túl sikeres, mindenesetre sokaknak nem akarózott hazamenni. A Kossuth tér hét óra utánra ürült ki, ekkor indították újra a villamosokat is.

Az, hogy az alakulófélben lévő civil mozgalom már „sínen van-e”, az a következő tüntetéseken derülhet ki, mindenesetre a Facebookon hétezren jelezték részvételüket a péntek esti tüntetésre, a mozgalom szimpatizánsainak száma pedig meghaladja a hetvenezret.

Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője úgy reagált a sajtószabadságért tartott Kossuth téri és a bécsi magyar nagykövetség előtt tartott tüntetésre, hogy amióta a médiatörvényt lefordították angol nyelvre, és egyre több embernek nyílt módja megismerni a jogszabályt, az arról szóló vita „visszakerült a normális észérvek medrébe”. A szóvivő szerint azonban az is látszik, hogy vannak bizonyos körök, amelyek egyértelműen politikai alapú támadást indítottak Magyarország ellen, és ezt nem is akarják feladni. Az ilyen pártpolitikai motivációjú támadások esetén pedig teljesen mindegy, hogy mi van a médiatörvényben vagy más jogszabályban – fűzte hozzá. (MTI)

Nemzetközi cáfolatok

Svédország budapesti nagykövete levélben cáfolta a közigazgatási tárca egyes korábbi állítá sait, amelyek a médiatörvény és más európai országokban érvény ben lévő szabályok összehasonlítása során a svédországi médiaszabályozást mutatták be. A Magyarországon akkreditált külföldi újságírók szervezetének címzett levélben Cecilia Björner, Svédország budapesti nagykövete azokat a közigazgatási minisztérium által két korábbi hírlevélben közzétett állításokat cáfolta, amelyek – a magyar médiatörvény és a svéd médiaszabályozás közötti hasonlóságokat kiemelendő – az online kiadványok regisztrációs kötelezettségeire és a médiahatóságok kormánytól való függetlenségének fokára utaltak. Indítványt szavazott meg a magyar (és a tunéziai) sajtószabadságról pénteken Bergamóban az olasz újságírók országos szövetségének (FNSI) XXVI. kongresszusa.

Az FNSI tanácskozása egyhangúlag megszavazott indítványa szerint a kongresszuson összegyűlt újságírók „mély aggodalmukat fejezik ki a magyar parlament által megszavazott új sajtótörvény miatt”. Az olasz újságírók azt kérik az olasz köztársaság intézményeitől és az Európai Parlament olasz tagjaitól, gyakoroljanak nyomást a magyar hatóságokra, hogy érezzék, a médiatörvény fenntarthatatlan, és módosítsák ezt az alapvető európai szerződésekkel összhangban. A közszolgálati médiumokat tömörítő európai szervezet, az Európai Műsorszolgáltatók Szövetsége (EBU) elnöke levelet írt Orbán Viktor miniszterelöknek, amelyben egyebek között azt kérte: a miniszterelnök tegyen lépéseket annak biztosítására, hogy a magyarországi médiareform fenntartsa a médiapluralizmusnak az Európai Unió amszterdami szerződésében is kimondott elvét. Aggodalmának adott hangot a magyar médiatörvény miatt az Osztrák Újságok Szövetsége (VÖZ) pénteken egy közleményében. Az osztrák lapokat, lapkiadókat és a sajtóban dolgozókat tömörítő VÖZ úgy látja, a törvény alkalmas lehet a sajtószabadság korlátozására.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.