Nem lesz rendkívüli ülés a médiatörvényről
Nem lesz rendkívüli parlamenti ülés január 17-én a nemzetközi botrányt kiváltó médiatörvényről, mert a négy független képviselő – jelenlegi formájában – nem támogatja az LMP kezdeményezését.
A függetlenek nélkül az LMP-nek és az MSZP-nek nincs összesen 77 képviselője a parlamentben, holott ennyi kellene a rendkívüli ülés öszszehívásához. Az LMP azt szerette volna, hogy január 17-én a parlament tárgyaljon a médiatörvény módosításáról és gyomlálja ki a jogszabály leginkább alkotmányellenes és a sajtószabadságot sértő passzusait. A független képviselők közleményükben üdvözlik, hogy a kormány – ha a jogszabállyal öszszefüggő nemzetközi aggályok miatt szükségessé válik – kész módosítani a médiatörvényen. Szerintük a benzinárak és a devizahitelek emelkedése, valamint a belvíz sürgetőbb kihívást jelent, mint a fontos, de a mindennapi megélhetést közvetlenül nem érintő médiatörvény, ezért logikus lett volna ezekkel a kérdésekkel kiegészíteni az LMP által kezdeményezett ülés napirendjét.
Mindeközben a kormánypártokhoz kötődő civil szerveződések állnak ki a médiatörvény mellett. Csizmadia László, a Civil Összefogás Fórum egyik alapítója sajtótájékoztatóján azt mondta, a magyar civilek többsége szerint a kormány jó úton jár, érvényesül a választók akarata, a külföldi médiumok pedig elhamarkodottan ítélték el a médiatörvényt. Osztie Zoltán, a Keresztény Értelmiségiek Szövetségének elnöke szerint megdöbbenve tapasztalták az országra zúduló „nemtelen támadásokat”, hozzátéve, ezeket az „itthoni hazaáruló körökből indult” kritikákat elsősorban az váltotta ki, hogy a kabinet hozzá mert nyúlni a „profit és a média uralmához”. Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke nem ért egyet az Európai Szakszervezeti Szövetség múlt heti állásfoglalásával, amelyben a szervezet a médiatörvényt kritizálta. Az MSZP szerdán ismét felszólította a kormányt, hogy vonja vissza a médiatörvényt és állítsa helyre az országgal szembeni nemzetközi bizalmat.
A médiatörvényről tartott keddi brüsszeli meghallgatás „utórezgéseként” szerdán az Európai Néppárt európai parlamenti frakciója nyilatkozatot adott ki, amelyben elutasította a magyar kormánnyal szemben a médiatörvény miatt elhangzó, „politikailag motivált” vádakat és kifejezte a magyar kormány iránti szolidaritását és támogatását a médiatörvény ügyében. A liberálisok által szervezett keddi meghallgatáson kiderült, hogy az Európai Parlament több frakciója – kivéve a Néppártot – megszorongatni készül Orbán Viktort jövő héten Strasbourgban, az Európai Parlamentben, és az Európai Bizottság szerint is aggályos a törvény számos paragrafusa, de ezeket még vizsgálják. Joseph Daul, a jobbközép, kereszténydemokrata irányzatú frakció francia vezetője szerint a néppárti EP-képviselők erősen elkötelezettek a szabadságjogok, azon belül a sajtószabadság védelme mellett. Utalt arra, hogy az Európai Bizottság jelenleg vizsgálja azt, hogy a törvény összhangban van-e az uniós joggal. Brüsszeli tudósítónk jelentése szerint Joseph Daul biztos benne, hogy a magyar kormány változtat a szövegen, ha ennek szükségessége felmerül. Hozzátette: nem okoz problémát a Fidesz néppárti tagsága.
Ha a magyar médiatörvény rendelkezései összhangban állnak az uniós joggal, akkor nem kell rajta szükségszerűen változtatni –mondta az MTI-nek szerdán Andris Mellakauls, az Európa Tanács média- és új hírközlési szolgáltatások operatív bizottságának lett elnöke. Ha egyes kitételei azonban ütköznek a közösségi joggal, szükséges lesz a megváltoztatásuk. Mellakauls közölte: nem tartja fairnek, hogy számosan még a megismerése előtt kommentálták a törvényt. A médiaszakember azt mondta: a nyomtatott sajtó szabályozása hagyományosan elválik az elektronikus és online területek szabályozásától, ebből a szempontból Magyarország újonnan életbe lépett jogszabálya „egyedülálló és ambiciózus”. Azonban ettől függetlenül – ha a jogszabály rendelkezései összhangban állnak az uniós irányelvekkel – a magyar törvény kiállhatja a próbát – emelte ki, hozzátéve: nagyon furcsa lenne, ha a törvényben meghatározott maximális összeget róná ki a hatóság a médiumokra.
Felmentették Ice-T-ügyben a Tilos Rádiót
Megszüntette a Tilos Rádió ellen indított közigazgatási eljárást a Médiatanács. A testület úgy döntött, hogy a Tilos Rádió nem sértett törvényt az Ice-T-szám lejátszásával. Az eljárás egy magánszemély bejelentése miatt indult, aki kifogásolta, hogy még szeptemberben, egy hétköznap délután előzetes figyelmeztetés nélkül játszották le Ice-T „It’s on” című számát, ami obszcén, erőszakra buzdít, és káros a fiatalok egészséges erkölcsi-szellemi fejlődésére. A testület indoklása szerint minden zenei stílusnak, hazai és külföldi előadónak helye lehet a magyar rádiókban, a kiskorúak érdekeinek védelme azonban a médiahatóság munkájának fontos eleme marad. Hangsúlyozták ugyanakkor, hogy az eljárás még a korábbi médiatörvény alapján indult. Kiricsi Karola, a testület frissen kinevezett szóvivője (egykori BKV-szóvivő) azt mondta, összesen húszmillió forintra büntették a Neo FM-et, amiért a kereskedelmi rádió tavaly októberben a megengedettnél több reklámot és az előírtnál kevesebb híradást sugárzott.
A legrosszabb rémálom következik be azzal, hogy a Magyar Katolikus Rádiónak (MKR) le kell állnia január 16-án nulla órától. Az MKR Haydn Búcsú szimfóniáját sugározza utolsó alkalommal – nyilatkozta Juhász Judit, az MKR vezérigazgató-helyettese szerdán. Mint mondta, az MKR ezentúl nem középhullámú frekvencián, hanem – pályázatuk kedvező elbírálása esetén – ultrarövidhullámon adhat majd adást, ám ez utóbbi mindössze szigetszerű lefedettséget biztosíthat majd a rádió számára.
Juhász Judit felhívta a figyelmet: a mostani kondíciók alapján az eddigiekkel ellentétben nem lesz lehetőségük a határon túli magyarokhoz szólni. Addig azonban, amíg nem lesz döntés az ultrarövidhullámú frekvenciákról, csak interneten és az MTV műholdas adásaihoz kapcsolódva lesz lehetősége a műsorszórásra a rádiónak. Az eddigiekhez képest, amikor akár egymillió ember is hallgathatta műsoraikat, ez visszalépés, a hallgatóktól pedig „tömegével kapják a kétségbeesett leveleket”. (MTI)