60 millió ingyen végzett munkaóra
F. Tóth András, az Önkéntes Központ Alapítvány ügyvezető igazgatója viszont úgy látja, hogy a mások érdekében térítésmentesen végzett önkéntes munka nálunk is komoly múltra tekint vissza. Csak éppen koronként és tevékenységi területenként más-más kifejezést használtak rá (társadalmi munka, kaláka). A Millenáris Parkban rendezett sajtóbeszélgetésen az ügyvezető igazgató elmondta, hogy tapasztalatai szerint idehaza az idősebb és a fiatal korosztályok egyaránt nyitottak az önkéntes munkavégzés iránt: az önkéntesség terén a volt szocialista tábor országai közül Magyarország – Csehországgal és Lengyelországgal együtt – az élcsoportban foglal helyet.
Akadnak, akik súlyosan beteg gyerekekkel foglalkoznak a szabad idejükben, mások idősekről gondoskodnak, megint mások állatmenhelyeken végeznek ingyenes munkát, vagy rendszeresen megtisztítják a szeméttől a szomszédos parkot – az önkéntességnek felsorolhatatlanul sok formája létezik.
A KSH most közzétett adatai mindenesetre imponálóak. A 2009-es állapotokat tükröző felmérés szerint a nonprofit szektorban mintegy 427 ezer önkéntes tevékenykedik, az általuk teljesített közel 60 millió munkaóra több mint 28 ezer főállású foglalkoztatott munkaidejének felel meg. A magyarországi önkéntesek munkájának becsült értéke megközelíti az 56 milliárd forintot.
Az önkéntesek túlnyomó többsége a klasszikus értelemben vett civil szervezeteknél –alapítványoknál, legfőképpen pedig egyesületeknél – tevékenykedik. Az általuk nyújtott segítség különösen a kis, szegény szervezeteknek fontos: az 50 ezer forintnál kevesebb pénzzel gazdálkodó egyesületek és alapítványok esetében az önkéntes munka értéke meghaladja az anyagi bevétel 21-szeresét.