Elszámoltatás, kevés végeredménnyel

Egyelőre csak néhány ügyben indult érdemi eljárás és azokból is csak egyben történt vádemelés, amelyeket a választások előtt Lázár János még a Fidesz-kormány elszámoltatási menetrendjének legfontosabbjaiként sorolt fel. Budai Gyula kormánybiztos mindenesetre azt állítja: az elszámoltatás gőzerővel halad.

„A Fidesz komolyan gondolja, és komolyan végigcsinálja az elszámoltatást” – jelentette ki Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztos, hozzátéve: magánvagyonukkal is felelniük kell azoknak, akiknek az elmúlt nyolc év „ámokfutásában” felelőssége van. Budai bejelentette: a BKV és az Alstom közötti szerződés ügyében is kutakodni fog, de további tucatnyi ügyben is „gőzerővel folyik” a vizsgálat. Hangsúlyozta: az elszámoltatás ügyek és nem személyek mentén zajlik.

Budai Gyula szerint gőzerővel halad az elszámoltatás
Budai Gyula szerint gőzerővel halad az elszámoltatás

Tíz plusz egy ügy – ennyit sorolt fel még a tavaszi parlamenti választások előtt Lázár János, amolyan elszámoltatási étlapként. Az akkori rendészeti bizottsági elnök, későbbi frakcióvezető azt mondta, hogy kormányra kerülése után a Fidesz a felelősségre vonást a BKV „szétlopása”, a kormányzati negyed, a sukorói kaszinóberuházás, a bábolnai földeladások, az MTV és a Magyar Posta székházügyei, a „ferihegyi történések”, a Malév privatizációja és visszaállamosítása, az „október 23-i események”, az uniónak adott gazdasági adatok „meghamisítása”, az állami vezetők végkielégítései és offshore érdekeltségeinek kivizsgálásával kezdik. A lista azonban kevés eredményt hozott eddig.

Az elszámoltatással megbízott politikus előbb Papcsák Ferenc volt, majd miután megnyerte a zuglói polgármesterválasztást, helyét Budai Gyula vette át. A Magosz szövetségi igazgatójából lett fideszes képviselő korábban a gyanús földügyleteket vizsgálta: az elszámoltatási listán szereplő sukorói és bábolnai ügyletekben talán ezért is tartanak előbbre, mint a többi ügyben. Mint ismert, a Bábolna ügyében zajló eljárásban már kész a vádirat Tátrai Miklós, a Vagyonkezelő volt vezetője ellen; Sukoró esetében pedig javában zajlik a büntetőeljárás. Igaz, a két első számú gyanúsítottat – Tátrai mellett Császy Zsolt volt értékesítési igazgató – épp karácsony előtt engedték ki az előzetes letartóztatásból.

A BKV-nál történt visszaélések kapcsán – amelyben az eljárások még az előző kormány idején indultak – jelenleg több mint húsz embert gyanúsítanak (például Hagyó Miklós volt szocialista főpolgármester-helyettest); de vádemelés egyelőre nincs. A kormányzati negyed ügyében viszont már nem is lesz, nemrég ugyanis lezárták a nyomozást. Az eljárást még a Fővárosi Főügyészség rendelte el 2008. év végén hűtlen kezelés miatt , az eljárásra kijelölt Nemzeti Nyomozó Iroda viszont nem talált bűncselekményt.

Az MTV-székház ügyében még 2009 tavaszán rendeltek el nyomozást, az év végén Balsai István fideszes politikus nyilvánosan is sürgette a hatóságokat. A BRFK lapunk megkeresésére viszont azt válaszolta: szakértők bevonásával még tart az eljárás. Hasonlóképp nem tudni előrelépésről a Magyar Posta székházának ügyét illetően sem. Ebben az esetben is a Fidesz tett feljelentést – idén márciusban – hűtlen kezelés miatt. Az ügyben szintén a BRFK nyomoz, egyelőre ismert érdemi eredmény nélkül.

Ami a Malév privatizációját, illetve későbbi visszaállamosítását illeti, amelynek során az állam előbb 2007-ben eladta a légitársaságot,majd az orosz vevő csődje miatt az állam kénytelen volt huszonötmilliárdos tőkeemeléssel visszavenni a céget, egyelőre szintén nincs eljárás. Az elszámoltatók állítólag a cégnél elrendelt belső vizsgálat végét várják, mielőtt feljelentést tesznek.

Az állami vezetők offshore érdekeltségeivel kapcsolatban egyelőre csak fideszes sajtótájékoztatók voltak, eljárás szintúgy nincs. De hasonlóképp nincs elszámoltatás a költségvetési számok állítólagos meghamisítása ügyében sem. Bár Balsai István korábban feljelentést tett Gyurcsány Ferenc akkori miniszterelnök és Veres János akkori pénzügyminiszter ellen, az ügyészség azonban ezt többször is elutasította.

Ami pedig az állami vezetők végkielégítését illeti, a Fidesz korábban elsősorban a MÁV és az MVM vezetőinek juttatásait kifogásolta. Hatósági vizsgálat nem indult az ügyben, a kormány viszont hozott egy visszamenőleges hatályú törvényt a végkielégítések különadóztatására, amelyet az Alkotmánybíróság ugyan előbb megsemmisített, a kétharmados kormánytöbbség azonban újból átvitt a törvényhozáson.

Felemás eredményt hozott egyelőre a 2006. október 23-i események vizsgálata is. A külön erre létrehozott vizsgáló albizottság (szocialista delegáltak bojkottja mellett, a Jobbik tartózkodásával, az LMP támogatásával) két hónapja elfogadott egy jelentést, amely Gyurcsány Ferencet nevezte meg politikai felelősként.

Gulyás Gergely, a bizottság fideszes elnöke lapunknak azt mondta: a vizsgálat nyomán három ügycsoportban tettek feljelentést, ezekben már el is rendelték a nyomozást. „A parlamentáris kereteken belül mindent megtettünk; ami ezen túl politikai elvárásként velünk szemben felmerül, már az ügyészség és a rendőrség feladata” – tette hozzá a politikus. Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztos lapunk megkeresésére azt közölte: a korábban vázolt tíz ügyből időközben több mint húsz lett.

„Rengeteg új ügyre derül fény, az esetek többségében már zajlik a büntetőeljárás. Én két hónapja vagyok kormánybiztos, ez idő alatt számos ügyet sikerült feltárni. Az Omninvestügyben például a megindult nyomozás során kétmilliárd forintot visszafi zettek az állami költségvetésbe. Azon vagyunk, hogy az indokolatlan támogatások vissza is kerüljenek. Minden ügyben, amiben ígéretet tettünk, megtettük a feljelentéseket. Amit ilyen rövid idő alatt, a hatályos jogszabályi keretek között meg lehetett tenni, megtettük – tette hozzá lapunknak Budai Gyula.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.