Hazánk putyinizálódásáról ír a Washington Post

A májusi, európai uniós keleti partnerségi csúcs megalázó bojkottját is az EU és az USA figyelmébe ajánlja a vezető amerikai lap, ha a Fidesz nem módosítja a médiatörvényt.

Magyarország „populista és hataloméhes" kormányát emlegeti a médiacsomag kapcsán a The Washington Post, azzal indítva hétfőre virradóra megjelent kommentárját: a jövő hónapban az EU számos tagja sajnálhatja emiatt a rotáló, soros uniós elnökség intézményét. Az Egyesült Államok egyik vezető lapja Magyarország  putyinizálódása című cikkében úgy foglal állást: „a médiatörvények a sajtószabadság tekintetében Fehéroroszországgal és Oroszországgal helyezik egy kategóriába Magyarországot". A csomag szerinte „inkább
illik egy autoriter rezsimhez, mint egy nyugati demokráciá hoz". A Post részletezi a jogszabályokat, és feleleveníti: az Orbán Viktor vezette Fidesz a választásokon a mandátumok az alkotmánymódosításhoz
is elegendő kétharmadát szerezte meg. Majd „átvette a hatalmat, illetve kikezdte a hatalmát minden intézménynek, amely felett nem gyakorolt ellenőrzést: így az (állam)elnökségét, a Legfelsőbb Bíróságét (az Alkotmánybíróságét - a tud. megj.), valamint az Állami Számvevőszékét. Most pedig a központi bankot támadja".

A The Washington Post nem azt tartja a célravezető megoldásnak, ha a „kormányok csendben maradnak, csak nehogy még egy vitát kavarjanak a válság sújtotta EU-ban”. – Európa nem engedheti meg, hogy egy tagkormánya alapvető szabadság(jog)okat vegyen semmibe következmények nélkül – írja, felvetve: Orbánnak meg kell adni az esélyt a hatalomkoncentráció visszafogására és a médiatörvények módosítására. Ellenkező esetben viszont – fejtegeti az újság – „elszenvedhetné a megaláztatást”, miszerint az EU és az Egyesült Államok máshová helyezi vagy bojkottálja a május végére tervezett ún. keleti partnerségi csúcstalálkozót, amelynek alkalmából egyébként Hillary Clinton külügyminiszter is hivatalos Magyarországra.

Németh Zsolt külügyi államtitkár lapunk kérdésére a hó elején azt mondta Washingtonban: számítanak Clinton látogatására. A Tom Lantos néhai kongresszusi képviselőről elnevezett budapesti intézet megnyitása az uniós keleti partnerségi csúcs kísérőrendezvénye lenne.

A The Washington Post fél éven belül már másodszor támadja élesen a magyar média megregulázását. Júliusban arról írt: Orbán nem moderálta korábbi megosztó politikáját, és „ha (a gazdasági reformok helyett) a demokratikus intézményeket akarja gyengíteni, csak azt fogja ezáltal biztosítani, hogy újra páriává válik a nyugati fővárosokban”. Ezzel a Magyarország legerősebb vezetője célba veszi a médiát című szerkesztőségi cikk írója arra utalt vissza: Orbán az évtized elején nemkívánatos személlyé vált, miután a Bush-adminisztráció megütközött azon, hogy „pátyolgatja a ma is az 1930-as évek stílusának nacionalizmusát és antiszemitizmusát magáévá tevő magyarországi szélsőjobboldalt”.

A magyar pusztán
A magyar pusztán
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.