Röviden
Tiltakoznak a bosszúperek ellen
A Magyar Demokratikus Charta vérlázítónak tartja, hogy a Fidesz – miután megválasztotta legfőbb ügyésznek kipróbált emberét – elindította a bosszúpereket politikai ellenfeleivel szemben. Vádat emeltek Dávid Ibolya, Herényi Károly, Keller László, Szilvásy György és Tóth Károly volt MDF-es, illetve szocialista politikusok ellen, minden jel szerint azért, mert az elmúlt években megpróbáltak szembeszegülni a Fidesz hatalomért folytatott, gátlástalan harcával. Mindannyiunk szabadságát veszélyezteti, ha a hatalom birtokosa bűnügyeket kreál politikai ellenfeleivel szemben – áll a charta szóvivőinek közleményében. (Munkatársunktól)
Határon túli magyarok ellátása
Miniszteri biztos koordinálja a határon túli magyarok magyarországi egészségügyi ellátását – olvasható a Magyar Közlönyben. December elsejétől fél évre miniszteri biztossá nevezte ki Roykó Ádámot a nemzeti erőforrás miniszter az Európai Unión kívül, a szomszédos országokban élő magyarok magyarországi egészségügyi ellátásának koordinálására. A Magyar Közlönyben megjelent utasítás értelmében a miniszteri biztos tevékenységét a nemzeti erőforrás miniszter az egészségügyért felelős államtitkár útján irányítja; a biztos illetményre és juttatásokra jogosult. (Munkatársunktól)
Az MDF új neve februártól JeSz lesz
Jólét és Szabadság (JeSz) lett az MDF új neve, miután a párt vasárnapi országos gyűlésén a tagok 76 százaléka támogatta a javaslatot. Hollós János, a párt sajtófőnöke a szavazást követően az MTI-nek elmondta, az új név mellett a tagok az új szerkezetet és az új irányvonalat is elfogadták, ezt 90 százalékos többséggel. A párt hivatalosan a februári küldöttgyűlés után változtatja meg a nevét. Makay Zsolt pártelnök szerint az MDF lezár egy korszakot. Az antallizmus alapjain újjáéledő párt meg akarja teremteni annak az alapjait, hogy az e-párt és az e-demokrácia jegyében minden tag részt vehessen a döntésekben. (MTI)
Üzemzavar volt a BorsodChemben
Üzemzavar történt a BorsodChem kazincbarcikai üzemének erőművében vasárnap, ezért a termelőüzemeket le kellett állítani, és csökkenteni kellett kapacitásukat. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) közleménye szerint az erőműben fél tízkor és 11 óra után is üzemzavar lépett fel, ami miatt csökkent a gyár gőzellátása, ezért kellett csökkenteni a kapacitást. A leállás során az egyik üzemből rövid ideig kis mennyiségű foszgén került a zárt, elszívás alatt lévő épület levegőjébe. A szabadban lévő gázérzékelők nem mutattak változást, veszélyes gáz nem került a levegőbe – olvasható a közleményben. Bakondi György, az OKF főigazgatója azonnali vizsgálatot rendelt el. (MTI)