Rendőrök állnak a folyosón

Rend és nyugalom uralkodik a székesfehérvári Szent István Szakképző Iskolában. Legalábbis hétfő óta, amióta tanítási időben két rendőr járőrözik a folyosókon, mivel a tanárok pedagógiai eszközökkel már nem tudták fenntartani a rendet az intézményben. A többség örül az egyenruhásoknak.

December másodikán délelőtt az egyik szünetben összeverekedett hat diák a székesfehérvári Szent István Szakképző Iskolában. Azt, hogy pontosan miért is estek egymásnak, utólag még a verekedés résztvevői sem tudták megmondani. Nem történt súlyos sérülés, viszont az egyik tanulónak egy bekapott pofon miatt eleredt az orra vére. A tanároknak sikerült megfékezniük a fiatalokat, egyúttal kihívták a rendőröket, akik előállították a verekedőket, és garázdaság miatt eljárást indítottak ellenük.

Látszólag ez volt az utolsó csepp a pohárban, hiszen december hatodikától a fehérvári rendőrkapitány – határozatlan ideig – járőröket rendelt ki az iskolába, akiknek a tanítási idő alatt az intézmény folyosóit járva kell ügyelniük a rendre. Németh-Kész Mónika, a Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője szerint „megelőző jellegű biztonsági intézkedésről” van szó, amitől azt várják, hogy a járőrök puszta jelenléte is visszatartja a diákokat a jogsértésektől.

Az iskolai rendőrjárőrök kirendeléséről azonban már jóval a múlt heti verekedés előtt döntés született – tudtuk meg Ábrahám Norberttől, az oktatási intézmény igazgatójától, aki elmondta: egy hónappal ezelőtt kérték az iskolát fenntartó fehérvári önkormányzat és a rendőrség segítségét, mivel a tanári kar úgy ítélte meg, hogy a Szent Istvánban pedagógiai eszközökkel már nem tudják fenntartani a rendet és a fegyelmet.

– Számos esetben kellett feljelentést tennünk lopás miatt. Főleg mobiltelefonok, MP3-lejátszók, pénztárcák tűntek el – sorolja a problémákat Ábrahám Norbert. – A mellékhelyiségekben rendszeressé váltak a rongálások, a verbális agreszszió pedig a diákok egymás közötti és a tanárokkal folytatott kommunikációjában is elviselhetetlenné vált. Szerencsére tanárverés nem történt.

A helyzet tavaly szeptember óta fokozatosan vált kezelhetetlenné. Akkor indult az iskolában 70 tanulóval három úgynevezett felzárkóztató osztály. A fenntartó önkormányzat 2008-ban nyert el pályázaton 400 millió forintot egy olyan oktatási program megvalósítására, amelynek keretében a Szent István iskolában 16 évesnél idősebb, de még tanköteles korú, jórészt cigány származású fiatalokat juttathatnak szakmához.

– A céluk méltánylandó, ám a megvalósítást a jelek szerint nem dolgozták ki kellőképpen, különösen a programba bevont fiatalok nevelési terve tűnik hiányosnak – mondja Brájer Éva, a humán ügyekért felelős, két hónapja hivatalban lévő fehérvári alpolgármester. – Megoldást kell találnunk a kialakult helyzetre már csak azoknak a fiataloknak a kedvéért is, akik számára valódi felzárkózást, életesélyeik tényleges javítását jelenti a program.

Az alpolgármester szerint a rendőrjárőrök bevetését csak ideiglenes megoldásnak, a rend azonnali helyreállítását célzó intézkedésnek tekintik. Mint megtudtuk, ez egyelőre nem jelent pluszköltséget a fenntartónak, mivel az önkormányzat és a rendőrség közötti megállapodás az ilyen rendkívüli esetekben lehetővé teszi az ingyenes segítségnyújtást.

– Hosszú távon azonban a pénztárcánkba kell nyúlnunk, mivel szeretnénkmegbízni egy olyan biztonsági szolgálatot az iskola védelmével, amelynek vannak szakmai tapasztalatai oktatási intézmények felügyeletében – mondja Brájer Éva.

– Árajánlatokat már kértünk, de még nem érkeztek vissza, így a várható pluszkiadásokról egyelőre nincsenek információink.

Az általunk megkérdezett tanárok és diákok egyértelműen romaproblémaként jellemezték az elmúlt időszakban felerősödött konfliktusokat, ám ezt az iskola vezetői cáfolták.

– A problémákat nem szabad kizárólag a felzárkóztató osztályok nyakába varrni, vagy romakérdésnek tekinteni, hiszen a múlt heti verekedésben résztvevők közül például egyik diák sem a felzárkóztató osztályba jár – mondja Ábrahám Norbert. – Az intézményben 900-an tanulnak, de csak 20-25 gyerekkel vannak komoly gondjaink, közöttük egyaránt vannak romák és nem romák is.

Hasonlóképpen nyilatkoztak kérdésünkre az iskolában dolgozó, úgynevezett roma mentorok is, akiknek az a feladatuk, hogy megelőzzék a roma és nem roma diákok között kialakuló esetleges konfliktusokat. Mint elmondták, az elmúlt időszak iskolai agresszióinak nem volt köze a diákok eltérő bőrszínéhez.

A tanítás végén hazafelé induló diákokat arról faggattuk, hogy mit szólnak a folyosói rendőrjárőrözéshez. Meglepő módon a tanulók többsége kifejezetten örül az egyenruhások jelenlétének.

– Olyan a suli néhány napja, mint a béke szigete – mondta az egyikük. – Azt se bánnám, ha a rendőrök örökre itt maradnának.

Csak ők tudtak rendet teremteni
Csak ők tudtak rendet teremteni
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.