Házakat fenyeget a Balaton magas vízszintje
Pécseli Péter, a Balatoni Vízügyi Kirendeltség vezetője elmondta, hogy az idén a megszokottnál 30-40 százalékkal több csapadék esett, így hiába volt szinte egész évben nyitva a zsilip a Sión, nem tudták jelentősen csökkenteni a vízszintet. Hozzátette: az elmúlt napokban is csaknem annyi víz érkezett a vízgyűjtő területről a tóba, mint amennyit a Sión leengedhettek. (2002-ben a rendkívül alacsony vízállás miatt éppen a mesterséges vízpótláson gondolkodtak a szakembek, de végül elvetették.)
A szakember szerint a jelenlegi vízállás több szempontból is veszélyes. Már gyengébb szélben is annyira „kilendülhet” a víztömeg, hogy elöntheti a mélyebben fekvő települések egyes részeit. Az elmúlt napokban volt példa arra, hogy az északi szél miatt tíz centiméterrel nőtt a vízszint Siófoknál. Ekkor egyébként a déli part két legmélyebben fekvő településén, Balatonfenyvesen és Balatonmáriafürdőn már nagyobb területek kerültek víz alá. Galácz György, Balatonmáriafürdő polgármestere azt közölte: jelenleg még nincsenek épületek veszélyben, de ha újra esni kezd, s akár csak egy-két centimétert is emelkedik a vízszint, akkor kritikussá válik a helyzet, számítani kell nyaralók, lakóházak elöntésére.
További veszélyforrás, hogy a tó telítettsége miatt már nem tudják hová elvezetni a vizet a településeken az árkok, csatornák. A csapadékvíz ezért megáll a földeken, kertekben, utcákon. Gondot okoz az is, hogy a víz befolyik a csatornahálózatba, ám ezt a terhelést nem bírja el a rendszer, ezért kiönthet a szennyvíz.
Pécseli Péter megemlítette azt is, hogy a magas vízszint kemény fagyok idején más gondokat is okozhat. A nyári viharokban megrongálódott parti védműveket éppen a magas vízszint miatt nem tudták kijavítani. Ha pedig befagy a tó, s elkezdődik a jégzajlás, akkor a sérült védművekben – de akár a tóhoz közeli épületekben is –jókora károkat okozhat a jég.