Precedens vörösiszap-per
A Fővárosi Bíróságon megkezdődött a vörösiszap-katasztrófával kapcsolatos első polgári per: Konkoly József devecseri károsult összesen 19,3 millió forintos kártérítést követel a Mal Zrt.-től az iszapömlésben megsemmisült háza, a tönkrement ingóságai, továbbá az átélt szenvedései miatt nem vagyoni kártérítés címén. Hidasi Gábor ügyvéd, a devecseri nyugdíjas katona jogi képviselője szerint nem szorul külön bizonyításra az a tény, hogy Konkoly vagyona a vörösiszap-ömlés miatt semmisült meg, a házát elöntő anyag pedig az ajkai timföldgyár tízes tározójából származott.
Ruttner György, az alperes Mal Zrt. jogi képviselője ugyanakkor arra hivatkozva kérte a kereset elutasítását, hogy az iszapkatasztrófa ügyében több vizsgálat is zajlik, ezekben azonban még nem készültek el azok a végleges szakértői vélemények, amelyek megállapítanák a cég felelősségét. Sőt, Ruttner álláspontja szerint az elsődleges szakértői vélemények azt igazolják, hogy aMalt nem terheli jogi felelősség az ügyben, mivel a katasztrófát elháríthatatlan természeti jelenségek –a szokatlanul esős időjárás, valamint az ennek nyomán bekövetkezett talajtörés – okozták.
Hidasi Gábor szerint a Mal érvelése a probléma lényegéről tereli el a figyelmet, hiszen a kártérítési keresetükben nem a tízes tározó gátszakadásában jelölték meg a cég felelősségét, hanem abban, hogy a vállalat nem tudta megakadályozni, hogy a kiömlő vörös iszap elöntse a lakott területeket, köztük Konkoly József házát. Hidasi felhívta a figyelmet arra, hogy október 4-e óta a magyar állam számos védművet épített a tározók köré – megakadályozandó egy újabb iszapáradatot –, holott ezt még a tragédia előtt a Malnak kellett volna megtennie.
A bíróság meghallgatta Konkoly Józsefet, aki előbb „ingatlannal rendelkező hajléktalannak” titulálta magát, majd részletesen beszámolt arról, hogy milyen ingóságai vesztek oda az iszapömlésben. Mint mondta, a rajta lévő ruháján kívül semmije sem maradt.
A tárgyaláson elhangzott, hogy a perben október 20-án tárgyaláson kívül hozott elsődleges intézkedés ügyében – amelyben a bíróság tízmillió forint azonnali kárenyhítésre kötelezte a Mal Zrt.–t – még nem született jogerős döntés, amelyről a cég fellebbezése miatt a Fővárosi Ítélőtáblának kell majd ítéletet hoznia.