Csak egy mondat marad a mai alkotmányból
Kövér László szerint, ha az új rendszer építésében alkotmányos akadályok vannak egy régi rendszer logikája szerint, így például az Alkotmánybíróság úgy dönthet, hogy megsemmisít különböző gazdaságpolitikai intézkedéseket egy krí zis helyzetben, akkor ezeket az akadályokat el kell hárítani. Kövér általában és elviekben nem ért egyet azzal, hogy a többség szinte havonta módosítja az alkotmányt aktuálpolitikai céljainak megfelelően, de ma Magyarországon rendkívüli helyzet van: „ha nem asszisztált volna a világ, az IMF, az EU ahhoz a hazugsághoz, hogy az ez évi költségvetés alapján lehet 3,8 százalékos hiány, akkor nem kellett volna az Orbánkormánynak a hazugság miatt létező lyukakat betömni rendkívüli pénzügyi intézkedésekkel, válságadókkal” – fogalmazott. Kövér László „erkölcsi-jogi” felfogása szerint elfogadhatók az elmúlt hetek intézkedései, a 98 százalékos különadó bevezetése, az AB jogkörének szűkítése, a magán-nyugdíjpénztári befizetések visszaterelése az állami rendszerbe, azzal együtt, hogy mindaz, ami történt, „nem bevett működése” a demokratikus hatalomgyakorlásnak.
– Olyan lépésekről döntöttünk, amelyeket a helyzet rendkívülisége diktált, és amelyekhez képest csak rosszabb döntéseket hozhattunk volna” –mondta, elismerve: volt vita a lépésekről a Fideszben, tisztában voltak azzal, hogy van politikai kockázata, ára annak, amit csinálnak, és azt meg kell fizetni. Az Országgyűlés elnöke azonban leszögezte: nem hozhattak más döntést, mert a kampányban azt ígérték, hogy a gazdaságpolitikában a megszorítások útja nem vállalható, új út azonban csak így érhető el. Hozzátette: a lépéssorozat kommunikációját, kivitelezését jogos kritika érheti.
A Fidesz új demokratikus modelljéről Kövér elmondta: az alkotmány mindenféle értelemben új lesz, új preambulummal, új struktúrával, szöveggel. Egy mondatot tart meg a maiból, jelesül: „Magyarország fővárosa Budapest”. Leszögezte: a rendszer ugyanaz a parlamentáris demokrácia lesz,mint most. A határon túli magyarokról szólva kiemelte: az alkotmánynak nem szabad megtiltania, hogy a nem otthon élő állampolgárokat szavazati jog illesse meg. Arra, hogy legyene népszavazás az új alaptörvényről, a házelnök közölte: azt nem tartja sem szokásosnak, sem szükségesnek.