Felülvizsgált privatizációs szerződések

A két új fővárosi holding egyetlen fillérjébe se kerül az önkormányzatnak. Működésüket az uralt vállalatok finanszírozzák.

– Ma más szolgálja a város érdekeit, mint amiről a fővárosi szolgáltató cégek 1997-es privatizációja idején gondolni lehetett – jelentette ki tegnap György István főpolgármesterhelyettes. – Az új városvezetés továbbra is elszánt az elődei által kötött privatizációs szerződések felülvizsgálatában. A közszolgáltatásban ugyanis nincs helye magáncégeknek, mivel ezek lényege a profittermelés, amely ellentétben áll a közüzemi díjak elfogadható mederben tartásával – mondta. Azt ugyanakkor György István sem hiszi, hogy a város valamennyi közműcégénél kizárólagos tulajdonra tehetnének szert.

A százszázalékos fővárosi tulajdonban lévő szolgáltatókat viszont az „erős város” filozófiájának jegyében egy cégbe terelték. A két holding megalapításáról első rendes ülésén döntött a fi deszes többségű közgyűlés. A cél „a korrupció melegágyaként működő Hagyó-modell teljes kiirtása”.

A kétszáz ember elmozdításával járó átszervezésre 300 milliót biztosít a főváros. A Budapesti Városüzemeltető Központ (BVK) 500 millió forintos évi működési költségét a nyolc uralt cég teremti elő. A Budapesti Közlekedési Központ (BKK) viszont egyszerűen magához von minden bevételt –menetdíj, árkiegészítés, állami és fővárosi támogatások, teherforgalmi behajtási, parkolási díj, ingatlanfejlesztői hozzájárulás –, majd a nyújtott közszolgáltatást a cégek felé ellentételezi. A két holding jövő júliusban kapcsol teljes üzemre. „A fővárosi cégeket különböző pénzszivattyúkon keresztül megcsapoló pártközeli vállalkozások igen kelletlenül fogadták a változást. S rögtön támadásba lendültek az új városüzemeltetési modell és képviselői ellen.” György István főpolgármester-helyettes ezzel a meglepő magyarázattal szolgált az FKF Zrt. új igazgatójának hírbe hozására is. Sajtóhírek szerint ugyanis Tölgyesi Balázs még stratégiai igazgatóként kötött meg három szerződést a közbeszerzési törvény megkerülésével, meglehetősen vitatható ár-érték aránnyal. Az ügyben a rendőrség is nyomoz. A főpolgármester-helyettes állítja: Tölgyesi szerződései nem vétenek a jogszabály ellen.

Nem inogKocsis IstvánBKV-vezér széke sem, bár a működési engedélyek visszavonásának körülményeit még vizsgálják. A pénzügyi okok miatt megvont engedélyek ügyében azonban aligha terhelheti felelősség a cégvezetőt – mondta György István, bár hozzátette, hogy a főpolgármester joga a cégvezetők visszahívása.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.