„A szólásszabadság már nem öncél”

– Sokan, nagyon régóta vártuk ezt a pillanatot, és végre eljött – mondta kezében az új médiatörvény-tervezettel Szalai Annamária, a Médiahatóság elnöke Tihanyban, a Korrektúra 2010 médiakonferencián. Eddig három állomáson jutott túl a médiaszabályozás: az alkotmány módosításán, a struktúra átalakításán majd az úgynevezett médiaalkotmányon: „nem úgy van, hogy három a magyar igazság, és ez a ráadás. Ez nem a ráadás, hanem a kiteljesedése a médiaszabályozásnak, ez teheti kerek egésszé az új világot” – mondta Szalai Annamária, aki szerint a médiarendszer átalakítását már nem lehetett tovább halogatni.

– Vitatkozhatunk a módjáról, az új rendelkezések hasznosságáról, de az vitathatatlan, hogy ami eddig zajlott, az ebben a formában nem volt fenntartható – jelentette ki. Szerinte felelőtlenül, pazarlón és ellenőrizhetetlenül működött az intézményrendszer, a közmédiumok a működésképtelenség határán, többségük legitim vezető nélkül, az ellehetetlenülés küszöbén, miközben milliárdokat fizettek ki erősen megkérdőjelezhető jogcímekre.

Nem volt tartható – tette hozzá Szalai Annamária –, hogy olykor a politika, de még inkább a piac által vezérelt, ráadásul döntésképtelen médiatestület (az ORTT, a Médiahatóság jogelődje – a szerk.) jelenítette meg a hatóságot –, ahogyan az is tarthatatlan volt, hogy az állam egy a 15 évvel ezelőtti viszonyokra írt médiatörvénnyel próbálta érvényesíteni a közösség érdekeit.

És ami a közösség érdekeit illeti, Szalai Annamária leszögezte: e mostani szabályozási tervben a vélemény-, a szólás-, a sajtószabadság már nem öncél, hanem a közösség érdekét, a társadalom integritását szolgálja.

„Eljött az idő, végre lehetőség van arra, hogy újraszabjuk a médiarendszert, a médiavilágot, hogy vége legyen a köldöknézésnek, az unalomig ismert beszélgetéseknek” – zárta megnyitó beszédét a médiatanács elnöke.

Versenyben az RTL-lel

Az MTI-nél vonják majd össze a közmédiumok hírgyártását. Ezt a döntést Balogh László, a médiakuratórium elnöke racionálisnak mondta, mivel „a versengés helyett egységes cél érdekében dolgozó közmédiumok olcsóbban működnek majd”. Viszont, mint mondta, minden egyes megtakarított forintot magyar tartalom készítésére kell fordítani, így reményei szerint a közmédia lehagyhatja nézettségében akár az RTL-t is. A hírek szerint viszont a közös hírgyár százas nagyságrendű leépítést jelenthet a most több mint háromezer embernek munkát adó közszolgálatban. Balogh azzal nyugtatta a kedélyeket: attól, hogy négy helyett csak egy embert küldenek egy-egy eseményre a közmédiumoktól, a másik háromnak is lesz dolga. Az online-felületek kezelése is az MTI feladata lesz, az internetes szerkesztőségeket is összevonják. (Ny. M.)

Szalai Annamária
Szalai Annamária
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.