A kormány söre
Ez fontos, mivel a győztesek jutalma huszonnégy doboz, jól behűtött sör.
A versengés célja, hogy az ingyensör reményével aktivizált fiatalok elsajátíthassák a demokratikus kormányzással együtt járó egyeztetési kényszereket, a sokszor kilátástalannak tűnő tárgyalások és viták szükségességét. A játékban a kormánykoalíció frakciói tizenkét-tizenkét főből állnak, magyarokból és románokból vegyesen, így két pártban öszszesen huszonnégy egyetemista harcol a sörökért.
Tíz napirendi pont kerül eléjük megszavazásra. Ha a koalíció elfogad egy indítványt, akkor mindkét frakció öt-öt pontot kap. Ha egy javaslat mindkét párt előtt elvérzik, akkor mínusz tíz-tíz pontot kapnak. De ha egy döntés során csak a koalíció egyik pártja szavaz igennel, míg a másik nemmel, akkor az előbbinek nulla pont jár, az utóbbinak pedig tíz. Mivel a NEM szavazat tíz pontot ér, az IGEN pedig csak ötöt, a rendszer látszólag tehát azt a politikai szereplőt jutalmazza, aki a sorozatos mindentagadásával karakán és kemény erőnek mutatkozik a választók előtt.
Erre az egyszerű összefüggésre a frakciók a játék elején rájönnek, ezért kapásból elutasítják az első három javaslatot, hogy minél gyorsabban szerezzenek a másik elől harminc pontot. Ám az eredmény természetesen mínusz harmincharminc pont. A frakciók sürgősen koalíciós tárgyalást kezdeményeznek, s megegyeznek abban, hogy a következő napirendi pontokat már mindkét fél támogatni fogja, elvégre csak így szerezhetnek többletpontokat.
– Igaz, hogy csak öt-öt ponttal haladunk majd előre, de legalább nem leszünk mínuszban – mondják, s megnyugodva várják a negyedik indítvány megszavazását.
Ám a negyedik javaslat is elbukik. Az egyik frakció ugyanis megszegi a megállapodást, s mégis nemmel szavaz annak érdekében, hogy ne öt, hanem tíz pontot kapjon.
– Miért is tartottuk be az ígéretünket? – kérdi a megcsalt frakció hangadója, míg a másik kormánypárt tagsága a vállát vonogatja:
– Milyen hülye kérdés! Nekünk eszünkbe se jutott, hogy be kellene tartani a megállapodást!
Újra koalíciós tárgyalást hívnak össze, s megint megegyeznek az indítványok megszavazásában. Az ötödik körben azonban azok is nemmel voksolnak, akik az előző indítványt még megszavazták.
– Azt hittük, hogy megint átvertek minket – magyarázzák a frakciótagok.
– De mi föl sem tételeztük, hogy megbíztok bennünk! – válaszolják amazok.
Miután eredménytelenül zárul a hatodik szavazás is, az egyik frakciótag fölkiált:
– Ha már a kormányzást elbukjuk, és az országot tönkretesszük, legalább sörünk legyen! Ennek szellemében a kormányzat ezentúl csak a sörre hajt. De a szakadék széléről már nincs visszatérés: a mindentagadás a kabinet bukásához vezet, nem lehet győztest hirdetni, senki nincs, aki a sört megigya.
Ezek a fiatalok most huszonévesek.
Két évtized múlva ők lesznek hatalmon.
Csak előre szólok.
(A demokráciajátékot a debreceni Hang-Kép Egyesület bonyolította le az Európai Unió által támogatott Youth in Action program keretében. A projekt neve magyarul: Fiatalok Lendületben.)