'Nem egyértelműek az MSZP kérdései'
Az MSZP politikusai három kérdést tettek volna fel. Az egyik arra vonatkozott, hogy „a magán-nyugdíjpénztári kifi zetéseket az állam semmilyen módon, még átmenetileg sem vonhatja el”. A másik aláírásgyűjtő íven arról kérdezték volna a polgárokat, egyetértenek-e azzal, hogy „a magán-nyugdíjpénztári tagdíjat törvény nem módosíthatja – még időlegesen sem – nyugdíjjárulékra”. A harmadik kérdés szerint „az egyének magán-nyugdíjpénztári tagdíjait kizárólag az általuk kiválasztott magánnyugdíjpénztár kezelheti”.
A testület tíz tagja közül az egyik kérdés hitelesítését hárman, a másik kettőét viszont csak a szocialista delegált támogatta, míg a népi kezdeményezés mellett négyen voltak. Az OVB azért utasította el a hitelesítést, mert a kérdések a többségi vélemény szerint nem voltak egyértelműek. A határozatok nem jogerősek, mert azokat az Alkotmánybíróság (AB) előtt megtámadhatják.
Korózs Lajos, az MSZP politikusa a Népszava hétfői számában gyakorlatilag tényként közölte, hogy a párt népszavazási kérdéseit az OVB a Fidesz megrendelésére valószínűleg el fogja utasítani. Amennyiben valóban ez történik – tette hozzá –, az AB-hez fordulnak, és ha ott sem foglalkoznak érdemben az üggyel, a strasbourgi emberi jogi bíróságtól kérnek jogorvoslatot.
– Részletesen meg kívánjuk vizsgálni az írásos indokolást, de máris úgy tűnik, hogy ennek a döntésnek nem szakmai, hanem kizárólag politikai oka lehet – jelentette ki kérdésünkre Lamperth Mónika, az MSZP szakpolitikusa.
Mint megtudtuk, a határozatokat több választási szakértő is értetlenül fogadta, mert a kérdések álláspontjuk szerint jól értelmezhetők. Azt pedig végképp nem értik, hogy az alkotmány népszavazásra bocsátására vonatkozó népi kezdeményezést milyen alapon utasíthatták el, hiszen a sikeres aláírásgyűjtés is mindössze arra kötelezné a parlamentet, hogy a kérdést tűzze napirendjére, de annak még megtárgyalnia sem kötelező, nemhogy referendumot tartani.
Az OVB egyes vélemények szerint talán azért húzza az időt, mert a magán-nyugdíjpénztári befizetések jövőre költségvetési tételként jelennek meg, és akkor már a tárgyban nem lehet népszavazást kezdeményezni.