Albizottsági szinten is átírja a szabályokat a Fidesz
Sajátos módon változtatta meg az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága ellenőrzési albizottságának összetételét a fideszes többség. A testület, amely eredendően azt hivatott feltárni, történtek-e anomáliák az elmúlt nyolc évben a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok működésében, megalakításakor még paritásos rendszerben működött – ez volt az életre hívásának egyik alapelve. (Az albizottság tevékenysége kiterjedt a lehallgatási botrányba keveredett UD Zrt.-vel szemben folytatott műveleti tevékenység elrendelésének körülményeire is.)
Eredetileg a Demeter Ervin (Fidesz) által elnökölt testületben egy KDNP-s politikus, Móring József Attila, a szocialista Molnár Zsolt és az LMP-s Mile Lajos kapott helyet. Ezzel a szavazati arány kiegyenlített volt kormánypártiak és ellenzékiek közt, egészen a legutóbbi ülésig. A napokban ugyanis egy újabb taggal, a szintén fideszes Csenger-Zalán Zsolttal bővítették a testületet, és így szavazattöbbségbe kerültek.
Molnár Zsolt (MSZP) még aznap le is mondott albizottsági tagságáról, mondván, a Fidesz felbillentette a testület egyensúlyát, és ezzel meg is akadályozta, hogy a vizsgálati jelentés szakmai alapon, a megismert tények alapján készüljön el. „Ez a demokrácia szembeköpése. Ha Demeter Ervin ezek után áterőszakolja a vizsgálati anyagot és annak alapján feljelentést tesz, egyértelművé válik, hogy az albizottság csak eszköz volt az aljas politikai célok elérése érdekében” – fogalmazott lapunknak Molnár.
Mile Lajos, az albizottság jelenleg egyetlen ellenzéki képviselője azt mondta: a Fidesz azzal érvelt a bővítés mellett, hogy az ellenzékiek ritkán vettek részt a munkában, így a határozatképesség megőrzése érdekében kellett új tagot beemelni a testületbe. „Valóban előfordult, hogy nem voltam jelen az ülésen, de ennek az oka az, hogy a tanácskozásokkal párhuzamosan olykor más bizottsági és plenáris ülések is vannak. E párhuzamosság ellen már többször is szót emeltem, hiába” –fogalmazott Mile, hozzátéve: szolidaritást vállal Molnár Zsolttal, de nem lép ki a testületből, mert akkor a minimális kontroll esélye is elveszik.
Demeter Ervin szerint az új tag azért kellett, hogy a testület működőképes maradjon. Lapunknak azt mondta: az LMP-s tag szinte sohasem volt jelen, így a szocialistaMolnár Zsolt könnyen határozatképtelenné tudta tenni az albizottságot.